Paneliści
Przedstawiamy Panelistów trzeciego Kongresu ESG:
Stanisław Barański
Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej w ORLEN S.A. Odpowiada m.in. za strategię dekarbonizacji i strategię zrównoważonego rozwoju Grupy ORLEN. Wcześniej dyrektor Działu Strategii i Analiz w PKN ORLEN.
Dr Henryka Bochniarz
Założycielka Konfederacji Lewiatan, największej w Polsce organizacji zrzeszającej przedsiębiorców oraz Akademii Liderek. Współzałożycielka Kongresu Kobiet. Była minister przemysłu i handlu, filantropka, wspiera równość i różnorodność wśród kadry zarządzającej.
Jest Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, założycielką Akademii Liderek, współzałożycielką Kongresu Kobiet oraz założycielką fundacji Prymus wspierającej młodzież z obszarów wiejskich.
Krzysztofa Bełz
Doświadczona menadżerka zespołu strategii ESG, specjalizująca się w implementacji strategii zrównoważonego rozwoju i ESG w międzynarodowych korporacjach. Posiada bogate doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu strategii CSR, zrównoważonego rozwoju, dialogu z interesariuszami, a także w budowaniu współpracy z klientami i dostawcami w obszarze ESG, zgodnie z międzynarodowymi standardami. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje zarówno sektor finansowy, jak i branżę FMCG.
Ma na swoim koncie realizację projektów związanych z wdrażaniem międzynarodowych standardów raportowania i audytowania danych pozafinansowych według wytycznych Global Reporting Initiative. Przeprowadzała również zewnętrzne certyfikacje dotyczące wdrażania norm zrównoważonego rozwoju i była odpowiedzialna za opracowywanie polityk oceny ryzyka CSR w sektorach wrażliwych. Wprowadzała kulturę ESG i tworzyła sieć Ambasadorów ESG. Regularnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem jako prelegentka na studiach podyplomowych z zakresu zrównoważonego rozwoju na Akademii Leona Koźmińskiego oraz w Szkole Głównej Handlowej.
Sebastian Bykowski
Zarządza największą w Polsce firmą zajmującą się kompleksowym monitoringiem mediów, analizami medialnymi i doradztwem, nagrodzoną tytułem Gazeli Biznesu 2011 i 2015 oraz Diamentu Forbesa 2022. Współtwórca i przewodniczący rady nadzorczej CafeNews S.A. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku Prawo Gospodarcze.
Budował pierwszą w Polsce firmę analityczną Media Navigator, zajmującą się nowoczesnym podejściem do raportowania w media relations. Stale uczestniczy w tworzeniu i rozwijaniu analiz oraz metod pomiaru efektów działań media relations. Prowadzi prezentacje na kongresach, konferencjach i warsztatach związanych z tematyką PR, zarządzania, mediów, sportu, marketingu.
Maciej Chojnowski
Współtwórca i dyrektor programowy Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites. Autor pierwszej w języku polskim popularnonaukowej syntezy na temat odpowiedzialnego rozwoju AI pt. „Etyka sztucznej inteligencji. Wprowadzenie”. Członek Rady Programowej Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) w KPRM, gdzie prowadzi projekt poświęcony praktycznej realizacji wymogów etyki AI zgodnie z podejściem Ethics by Design. Twórca modelu integrującego formalny, praktyczny i systemowy wymiar AI governance. Był redaktorem pierwszego niekomercyjnego portalu poświęconego AI i cyfrowym technologiom: sztucznainteligencja.org.pl, w którym zajmował się tematyką etyki i prawa AI.
Katarzyna Dubno
Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma S.A. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, studiów podyplomowych we Francuskim Instytucie Zarządzania oraz Strategic Leadership Academy w ICAN Institute. Z Adamed Pharma związana od 2010 roku. Odpowiada za globalne działania firmy w obszarze: Public Relations, Public Affairs, ESG a także opracowanie i realizację strategii refundacji produktów Adamed Pharma.
Współtwórczyni i Członek Zarządu Fundacji Adamed, której flagowym programem jest ADAMED SmartUP, program dla młodzieży uzdolnionej w kierunku nauk ścisłych i przyrodniczych. Wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego „Krajowi Producenci Leków”. W Polskiej Radzie Biznesu pełnomocnik zarządu ds. promocji przedsiębiorczości. Członek Rady Konsultacyjnej ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz Członek Rady Biznesu Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 2023 r. wybrana przez „Rynek Zdrowia” jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w systemie ochrony zdrowia w Polsce.
Beata Dziekanowska
Przez 20 lat związana z włoską branżą motoryzacyjną, dzięki której zdobyła doświadczenie we wszystkich obszarach komunikacji oraz zapałała uczuciem do pięknych i szybkich samochodów.
Spędziła 9 lat we Włoszech, w Piemoncie – sercu kultury, motoryzacji, slow-foodu, wina Barolo, trufli oraz kremu Nutella pracując w Centrali Grupy Fiata, gdzie miała okazję poznać wiele fantastycznych ludzi, miejsc i zabytków oraz przekonać się, ze Włochy dla kobiet są dobre wyłącznie na wakacje. W 2016r. została jako pierwsza kobieta członkinią Zarządu Włoskiej Izby Handlowej, a od 3 lat pełni tam funkcję wiceprezeski. Od 2022 r. zasiada w Radzie Głównej Konfederacji Lewiatan, gdzie wcześniej pełniła funkcję Członkini Zarządu Związku Pracodawców Motoryzacji. Od 2020 r. zajmuje stanowisko Szefowej Działu ds. Relacji Instytucjonalnych oraz Komunikacji Korporacyjnej w Grupie Ferrero, gdzie swoje uczucie do samochodów zastąpiła pasją do dobrej czekolady, zdrowego żywienia oraz promowania zrównoważonej konsumpcji. W ramach organizacji pełni również funkcję Ambasadorki Różnorodności i Inkluzji w Polsce, angażując się na rzecz promowania równości oraz zapobiegania wykluczeniom społecznym.
David Evangelista
President & Managing Director, Special Olympics Europe Eurasia. Jest ekspertem w obszarach budowania relacji rządowych i globalnego partnerstwa na rzecz wsparcia marginalizowanych populacji. W ramach Special Olympics Europe Eurasia odpowiada za działania i rozwój Olimpiad Specjalnych w 58 krajach Zachodniej, Środkowej, i Wschodniej Europy oraz Azji Centralnej. Zasiada także w Radzie Doradczej ds. dyplomacji multilateralnej Instytutu ONZ do spraw Badań i Szkoleń (UNITAR), jest także członkiem Rady Doradczej Komitetu Inicjatywy Różnorodności i Produktywności w London School of Economics.
Był członkiem-założycielem Globalnego Sojuszu na rzecz Integralności Sportu (SIGA) i Grupy Wysokiego Szczebla ds. Dyplomacji Sportowej przy Komisji Europejskiej. Evangelista występował gościnnie dla Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, uniwersytetów i wielu organizacji społeczeństwa obywatelskiego w kwestiach związanych z rozwojem międzynarodowym, niepełnosprawnością i stosunkami rządowymi.
Damian Flisak
niezależny ekspert w zakresie regulacji prawa najnowszych technologii ze szczególnym zainteresowaniem generatywną Sztuczną Inteligencją, ekspert w zakresie prawa własności intelektualnej oraz profesjonalnego doradztwa regulacyjnego najnowszych technologii (AI public policy), doktor nauk prawnych (Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium), radca prawny z kilkunastoletnim praktycznym doświadczeniem prowadzenia sporów sądowych, opiniodawca krajowych i unijnych projektów legislacyjnych, tłumacz przysięgły języka niemieckiego. Autor licznych wystąpień i kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu szeroko pojętego prawa własności intelektualnej oraz prawa najnowszych technologii. Wykładowca w Krajowej Szkole Sędziów i Prokuratorów, Instytucie Nauk Prawnych PAN, Szkole Głównej Handlowej, na Akademii Leona Koźmińskiego, oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Ryszard Hordyński
Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji, Huawei Polska. Posiada ponad 20 lat doświadczenia zawodowego, zdobytego zarówno w pracy projektowej jak i zarządczej w dużych strukturach. Pracował zarówno dla firm konsultingowych, telekomunikacyjnych i informatycznych, jak i w administracji rządowej i dla Spółek Skarbu Państwa. W 2019 r. dołączył do Huawei Polska, gdzie pełni rolę Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji. Wcześniej pełnił rolę Dyrektora Zarządzającego w PFRN, członka zarządu Aplikacji Krytycznych oraz pełnomocnika Ministra Rozwoju i Finansów ds. Informatyzacji. Przez 7 lat pracował w firmie A.T. Kearney, w której realizował szereg projektów w branży telekomunikacyjnej, infrastrukturalnej oraz medialnej. Przez 7 lat pełnił rolę Dyrektora Strategii Techniki oraz Dyrektora Strategii i Architektury systemów informatycznych w Orange Polska.
Karolina Hytrek-Prosiecka
Dziennikarka Gazeta.pl. Dziennikarka zajmująca się tematyką gospodarczą oraz polityczną, przez ponad 10 lat związana z telewizją TVN. Była reporterka newsowa polskiej filii największego na świecie kanału poświęconego tematyce ekonomicznej – CNBC. Regularnie przygotowywała materiały do głównego wydania Faktów TVN. Obecnie jest gospodarzem cyklu „Poranna rozmowa” w portalu gazeta.pl oraz „Studio Biznes” w gazeta.pl Członek jury ogólnopolskiego konkursu „Podcast roku”. Trener dobrej komunikacji.
Przez kilka lat funkcjonowała poza aktywnym dziennikarstwem, odpowiadała za komunikację w największej w Polsce spółce organizującej profesjonalne rozgrywki piłkarskie. Prowadzony przez nią zespół otrzymał pierwszy raz w historii Nagrodę Biznesu Sportowego za dynamicznie prowadzone social media. Prowadziła prace związane z komunikacją sportu kobiet w ramach medialnej grupy roboczej przy Komisji Sportu Kobiet, w Polskim Komitecie Olimpijskim (PKOL). Zarządzała jednym z największych portali informacyjnych branży healthcare. Stypendystka Departamentu Stanu w ramach prestiżowego programu dla kobiet przedsiębiorczych.
Joanna Jaroch-Pszeniczna
Dyrektorka Generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP). Posiada blisko 20-letnie doświadczenie we wspieraniu w rozwoju francuskich inwestorów w Polsce, a także umacnianiu strategicznego partnerstwa gospodarczego pomiędzy Polską i Francją. Od stycznia 2023 wyznacza kierunki działania CCIFP jako jej Dyrektor Generalna. W ramach Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej rozwinęła relacje z sektorem publicznym i działanie Komitetów sektorowych i tematycznych, które w gronie ekspertów przygotowują propozycje rozwiązań mających na celu ułatwianie prowadzenia biznesu w Polsce. Wraz z zespołem CCIFP odpowiadała za przygotowanie obecności francuskiej na największych Forach Ekonomicznych, jak również Polsko-Francuskim Forum Gospodarczym z udziałem Prezydentów Polski i Francji. Joanna Jaroch-Pszeniczna jest również Przewodniczącą Zarządu Międzynarodowego Centrum Mediacji działającego przy izbach bilateralnych w Polsce, a także Członkinią Sektorowej Ramy Handlu.
Aleksandra Kowal
Pełnomocnik ds. CSR w Hasco-Lek, pełni funkcję koordynatora zespołu ds. raportowania zrównoważonego rozwoju (ESG). Z Grupą Hasco związana od 2016 r. Odpowiedzialna za działania w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym rozwój wolontariatu pracowniczego oraz zarządzanie relacjami z interesariuszami. Pracuje również w obszarze komunikacji i public relations. Koordynuje działania Fundacji Hasco-Lek, tworzy dla niej strategie oraz programy.
Z wykształcenia socjolog, od lat związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. Za nią wiele lat koordynacji projektami społecznymi, a umiejętność tę potwierdza międzynarodowy certyfikat. Przez lata koordynowała projekty europejskie, doradzała w zakresie zakładania fundacji i stowarzyszeń oraz animacji społeczności lokalnych, prowadziła szkolenia i warsztaty z zakresu funkcjonowania NGO’s.
Katarzyna Kala-Kowalska
Jest menedżerem z ponad 20-letnim stażem, obecnie na stanowisku Dyrektora zarządzającego Poland West w DS Smith Polska. Z powodzeniem, będąc od wielu lat członkiem Zespołu DS Smith, realizuje cele firmy na terenie Europy Wschodniej w tym w Polsce, a poprzednio m.in. jako dyrektor zarządzający w krajach bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia).
Specjalizuje się w transformacji organizacji i zarządzaniu zmianą, budując i wspierając zaangażowane zespoły, osiągające świetne wyniki. Dzięki ciągłemu procesowi poznawania (zmieniających się) potrzeb klientów, wprowadza usprawnienia w procesach korporacyjnych i biznesowych. Chętnie korzysta z nowoczesnych metod zarządzania opartych na ciągłym doskonaleniu w „nieskończonej grze” rynkowej.
Katarzyna Kala-Kowalska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego z tytułem MBA. Ukończyła również Global Leadership Program w Said Business School na University of Oxford.
Stefan Krajewski
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ukończył Uniwersytet Warszawski Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, studia podyplomowe z zakresu wspólnej polityki rolnej UE na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz studia podyplomowe MBA. Działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W ministerstwie odpowiada m.in. za współpracę z Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej i Senatem Rzeczypospolitej Polskiej i z Radą do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej.
Łukasz Krasoń
Trener, mówca motywacyjny, a także zaangażowany aktywista i działacz społeczny. Obecnie Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Wcześniej pracował również m.in. jako specjalista ds. zrównoważonego rozwoju czy ekspert CSR w wielu korporacjach. Ekspert w Instytucie Strategie 2050, gdzie przewodzi zespołowi pracującemu na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami. Wspólnie z Instytutem stworzył dokument Pełnoprawni, który pokazuje model myślenia o wsparciu tej grupy społecznej.
Radosław Kozieja
Prezes Zarządu Cogit. Ma ponad 25-letnie doświadczenie w wykorzystaniu systemów informatycznych do wspierania zarządzania największymi firmami. Od ponad dwudziestu lat zarządza Cogit (wcześniej Codec) w Polsce. Zajmował się zagadnieniami związanymi z praktycznym wspomaganiem podejmowania decyzji, controllingu, finansów oraz zarządzania m.in. przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz systemów analitycznych. Z problematyką zastosowań Performance Management i Business Intelligence związany od początku kariery zawodowej. Uczestniczył i prowadził projekty konsultingowe oraz wdrożenia systemów Performance Management i Business Intelligence w Polsce, Niemczech i Irlandii. Absolwent Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
Krzysztof Krystowski
Menadżer w branży lotniczej i obronnej. Specjalizuje się w zagadnieniach innowacyjności i konkurencyjności gospodarczej. Jest dyrektorem genaralnym Northrop Grumman na Polskę. Pełni też funkcję prezesa Związku Klastrów Polskich oraz Śląskiego Klastra Lotniczego. Wcześniej pracował w PZL-Świdnik jako prezes zarządu i dyrektor zarządzający, a także jako wiceprezes Finmeccanica Helicopter Division. Był także prezesem Polskiego Holdingu Obronnego. Był wiceprezydentem Pracodawców RP, wiceprezesem European Clusters Alliance, a także członkiem Rady Głównej PKPP Lewiatan, Narodowej Rady Ekologicznej przy Prezydencie RP, jak również Rady Przemysłowo – Obronnej przy Ministrze Obrony Narodowej. W latach 2004 – 2006 był przewodniczącym Rady Fundacji „Centrum Innowacji” FIRE zajmującej się pomocą małym i średnim przedsiębiorstwom innowacyjnym. W latach 2003 – 2006 pełnił funkcję wiceministra w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Odpowiadał min. za konkurencyjność i innowacyjność gospodarki oraz nadzór nad jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Pamela Krzypkowska
Pamela, wicedyrektorka w Ministerstwie Cyfryzacji, kieruje odpowiedzialną cyfryzacją Polski w erze AI i nowych technologii. Wcześniej pracowała jako AI Cloud Solution Architect w Microsoft, prowadząc flagowe projekty w tej dziedzinie dla największych klientów w Polsce. Jej doświadczenie obejmuje MLOps, rozwój modeli ML i pracę z modelami generatywnymi. Dodatkowo dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego i Politechnice Warszawskiej.
Przemysław Kulik
Menedżer społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju organizacji, z wieloletnim doświadczeniem po stronie korporacji, startupów i NGO. Z sukcesami zarządzał projektami i zespołami w budowaniu i rozwijaniu przedsięwzięć zaangażowanych społecznie. W okresie 2006-2016 pracował w marketingu i komunikacji korporacyjnej Grupy PZU, w ostatnich latach jako Koordynator ds. CSR, kierując również zespołem wsparcia programów zdrowotnych PZU. Następnie odpowiadał za strategię i rozwój Fundacji Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa, a później fundacji onkologicznej „Znajdź Pomoc” (d. United Way Polska), a także za budowanie przedsiębiorczości społecznej obu fundacji.
Jest absolwentem polityki społecznej na UW, socjologii politycznej na Dalarna University w Szwecji, studiów doktoranckich w zakresie nauk ekonomicznych na SGH oraz studiów podyplomowych ze społecznej odpowiedzialności biznesu na ALK oraz zarządzania projektami na SGH.
W Banku Gospodarstwa Krajowego (polskim banku rozwoju) pełni funkcję Dyrektora Biura CSR i Raportowania Zrównoważonego Rozwoju oraz Lidera ds. społecznych w Komitecie ESG BGK. Jest również wykładowcą akademickim na ALK, UEK i SGH w tematyce ESG, sprawozdawczości zintegrowanej i społecznej odpowiedzialności biznesu.
Marek Kuzaka
Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Z branżą reklamy zewnętrznej związany od jej początków w Polsce. Od 2003 roku wiceprezes, a od 2011 prezes zarządu AMS SA – lidera reklamy out-of-home (OOH) w naszym kraju. Kierujący największym w historii Polski, zrealizowanym w formule PPP, projektem budowy i utrzymania mebli miejskich w Warszawie. Ekspert z zakresu branżowych rozwiązań prawnych. Członek Rady Fundacji Centrum PPP oraz Rady Programowej Forum Liderów PPP. Współpracownik Towarzystwa Urbanistów Polskich. Członek koalicji „Liderzy Pro Bono” oraz kapituły Nagrody „Człowiek wiedzy i doświadczenia” a także Rady Pracodawców przy Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za udział w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego.
Przemysław Litwiniuk
Członek Rady Polityki Pieniężnej. Doktor habilitowany nauk społecznych. Nauczyciel akademicki w Instytucie Ekonomii i Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Katedra Finansów). Specjalista w zakresie problematyki prawnych i finansowych instrumentów prowadzenia polityki rozwoju, wspólnej polityki rolnej Unii Europejskiej oraz finansów publicznych. Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie.
W latach 2002-2022 radny powiatu bialskiego i radny województwa lubelskiego.
Daniel Moczulski
Jest odpowiedzialny za strategiczny plan rozwoju biznesu oraz zarządzanie kanałami sprzedaży oraz rozwój biznesu LONGi Solar w regionie Europa – Poland&Baltics. Od wielu lat związany z branżą fotowoltaiczną i rozwojem produktów efektywnościowych i do inteligentnego zarządzania energią. Posiada duże doświadczenie w segmencie wielkoskalowych projektów PV. Pracował między innymi dla GoodWe, wprowadzając markę i jej produkty na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej w Grupie E.ON, gdzie odpowiadał za budowanie i strategięproduktową w segmencie energii odnawialnej. Odpowiadał za działania CSR i projekty edukacyjne Fundacji RWE w Polsce. Absolwent prestiżowych kursów zarządzania projektami EY Academy of Business.
Agata Molisz
Konsultantka i ekspertka CSRinfo, dr nauk prawnych, wykładowczyni, szkoleniowiec, audytorka wewnętrzna w instytucjach finansowych. Specjalizuje się w analizie danych ESG, wdrażaniu strategii i polityk z zakresu ESG oraz raportowaniu niefinansowym. Autorka publikacji dot. ESG. Członkini Grupy Roboczej ds. Należytej Staranności, powołanej w ramach Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, będącego organem pomocniczym Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej.
Saba-Gabrielle Moussa
Doświadczenie zdobywała w Green Flag Insurance, w Izbie Handlowej Mid-Yorkshire, a także w Bradford Council, gdzie zarządzała projektem społecznym dotyczącym osób z niepełnosprawnościami w zakresie potrzeb sensorycznych. W 2008 r., już na poziomie korporacyjnym, nadzorowała piony zajmujące się m.in. finansami i HR. W 2017 r., w Los Angeles, pracowała w Jednostce ds. Imigracji i Azylu. Wspierała migrantów pozbawionych środków do życia, którzy nie mieli dostępu do świadczeń zdrowotnych i ubezpieczeń. Była specjalistką od Brexitu i działaczem UNISON, podmiotem reprezentującym europejskich pracowników. W 2019 r. dołączyła do UK Butterflies/Edu Smart, aby wspierać społeczności w sprawach związanych z ich statusem imigracyjnym. Jest przewodniczącą regionalnego forum „Zakaz korzystania z funduszy publicznych”. W 2021 r. ukończyła program Future Leader, nabywając w ten sposób umiejętności, które pozwalają jej realizować inicjatywy na rzecz zmniejszania nierówności.
Adam Niewiadomski
Profesor uczelni w Katedrze Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; Kierownik Katedry Prawa Rolnego i Systemu Ochrony Żywności Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; doktor habilitowany nauk prawnych; doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o językoznawstwie; politolog; radca prawny; w latach 2012-2019 adiunkt w Zakładzie Administracyjno-Prawnych Problemów Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego; w latach 2012-2015 odbywał staż podoktorski Narodowego Centrum Nauki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.
Sebastian Ogórek
Szef wyborcza.biz i redakcji ekonomicznej „Gazety Wyborczej”. Wcześniej długoletni dziennikarz pracujący m.in. dla „Pulsu Biznesu”, Polskiego Radia oraz Wirtualnej Polski. Był też redaktorem naczelnym serwisu money.pl oraz prowadzącym program „Money. To się liczy”. Laureat nagród dziennikarskich, w tym m.in. Nagrody im. Mariana Krzaka przyznawanej przez ZBP. Nominowany do Grand Pressa w kategorii reportaż oraz do nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Karolina Opielewicz
Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej, Dyrektorka Biura Komunikacji i Rozwoju Biznesu.
Zaczęła pracę w Krajowej Izbie Gospodarczej w 2008 r. na stanowisku asystentki Prezesa. W następnych latach zarządzała biurem do spraw samorządowo-statutowych, pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora protokołu w Gabinecie Prezesa. W 2012 r. została dyrektorem połączonych biur komunikacji i spraw członkowskich, by w 2016 r. zostać zastępczynią Dyrektora Generalnego KIG. Na mocy glosowania Walnego Zgromadzenia, w 2021 r. została członkinią Zarządu odpowiedzialną za obszary komunikacji, spraw członkowskich, Sądu Arbitrażowego i Centrum Kreatywności Targowa.
Jest absolwentką Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu na kierunku filologia angielska oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Prawo i Administracja. W 2021 r. ukończyła studia podyplomowe Finanse dla Menadżerów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Filip Osadczuk
Pełnomocnik Zarządu ds. ESG w PGE Polskiej Grupie Energetycznej i Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich i ESG. Od przeszło 9 lat związany z firmą. Wcześniej zdobywał doświadczenie m.in. w branży konsultingowej. Współtworzył strategiczne projekty związane z transformacją energetyczną PGE i ich komunikacją. Bezpośrednio zaangażowany w dialog z krajowymi i globalnymi inwestorami, agencjami ratingowymi oraz bankami. W międzynarodowym badaniu Institutional Investor nagradzany za kierowanie najlepszym zespołem relacji inwestorskich w Polsce. Pełni również funkcję Sekretarza Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju, organu PGE pełniącego wiodącą rolę dla działań Grupy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG.
Marcin Piasecki
Redaktor, publicysta „Rzeczpospolitej”, redaktor zarządzający „Rzeczpospolitej”
W swojej karierze dziennikarskiej pracował m.in. w „Gazecie Wyborczej” i magazynie ekonomicznym „Profit”. Pierwszy naczelny polskiej edycji „Forbesa”, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika” i „Dziennika Gazety Prawnej”. Naczelny dodatku ekonomicznego do „Dziennika” – „The Wall Street Journal Polska”.
Gość i współautor programów radiowych i telewizyjnych, min. w TVN CNBC, Polsat News, TOK FM, Radio PiN, radiowej Jedynce i Trójce. Prowadzący oraz moderator wielu konferencji i debat gospodarczych.
Ilona Pieczyńska-Czerny
Ekspert w zakresie regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju, w szczególności europejskiej taksonomii i standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Uczestniczy w projektach oraz prowadzi szkolenia z tego zakresu. Uczestniczy w pracach grup globalnych w ramach sieci PwC dotyczących raportowania zrównoważonego rozwoju. Przed dołączeniem do PwC pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, w tym przez 10 lat na stanowisku Dyrektora Departamentu odpowiedzialnego za nadzór nad emitentami w obszarze sprawozdawczości.
Wspiera i współtworzy dobre praktyki dla rynku kapitałowego. Członek Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego Giełdy przygotowującego zbiór DPSN2021. Przewodnicząca Komisji Etyki powołanej przy Izbie Zarządzających Funduszami i Aktywami. Współtworzyła wraz z grupą ekspertów w ramach Fundacji Polski Instytut Dyrektorów zbiór dobrych praktyk dla komitetów audytu (DPKA2021). Współautor komentarzy z zakresu rynku kapitałowego i autor publikacji prasowych.
Michał Purol
Ekspert w zakresie globalnych łańcuchów wartości oraz budowania strategii adaptacji i odporności społeczno-środowiskowej.
Chief Sustainability Officer w UNEP/GRID-Warszawa, w ramach którego odpowiada za projekty związane z potrójnym kryzysem planetarnym, jak również zrównoważonymi miastami. Do niedawna koordynator programu Climate Leadership oraz Re:Generacja-Razem dla Ekosystemów. Odpowiada za współprace w ramach TNFD, Business for Nature, CLG Europe, czy UNEP FI.
Ambasador międzynarodowych projektów: EU Climate Pact , Max Thabiso Edkins Climate Ambassador Program, Climate Possitive Rotterdam ERASMUS Program oraz członek grup roboczych w zakresie bioróżnorodności i łańcuchów żywności UNFCC. Zaangażowany w dialog, oraz jako trener z zakresu odporności m.in. dla krajów takich jak Uganda, Pakistan, Arabia Saudyjska, Ukraina czy Kenia.
Aleksandra Przegalińska
Prorektor ds. współpracy z zagranicą, profesor Akademii Leona Koźmińskiego. Filozof, futurolog, doktor nauk humanistycznych i doktor habilitowana nauk społecznych, publicystka., badaczka rozwoju nowych technologii, zwłaszcza technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych. Stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia uzyskała w 2014 roku w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life.
Aleksandra Robaszkiewicz
Z Lidl Polska związana od 2013 r. Jako Head of Corporate Communications & CSR odpowiada za koordynowanie działań w obszarze komunikacji zewnętrznej, społecznej odpowiedzialności biznesu, komunikacji wewnętrznej oraz PA. Wcześniej zajmowała się działaniami PR, SoMe oraz szkoleniami dla jednostek sektora ochrony zdrowia.
Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Rafał Rudzki
Od 2021 r. pełni funkcję Dyrektora ds. ESG w Grupie Żabka i odpowiada za definiowanie i wdrażanie strategii odpowiedzialności (ESG). Ostatnie kilkanaście lat pracował dla IBM, PwC i Deloitte – wspierając przedsiębiorstwa w Polsce i za granicą w transformacji procesów biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem strategicznego zarządzania czynnikami pozafinansowymi – ESG. W Deloitte, z którego dołączył do zespołu Żabki, koordynował rozwój i dostarczał usługi doradcze w obszarze ESG w 19 krajach Europy Środkowej. Rafał jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Erasmus Universiteit w Rotterdamie oraz University of Cambridge. Angażuje się w działania społeczne i jest członkiem zarządu (Rady) Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Piotr Henryk Skarżyński
Dyrektor ds. nauki i rozwoju w Instytucie Narządów Zmysłów, Zastępca Kierownika Zakładu Teleaudiologii i Badań Przesiewowych w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Asystent dydaktyczny w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wybitny specjalista otorynolaryngologii, otorynolaryngologii dziecięcej, audiologii i foniatrii oraz zdrowia publicznego. Uznany w międzynarodowym i krajowym środowisku naukowym autor i współautor ponad 1306 publikacji oraz 2488 wystąpień konferencyjnych (w tym 208 jako moderator i uczestnik okrągłych stołów, 216 jako instruktor, operator wykonujący operacje pokazowe).
Łukasz Szeliga
Od 2013 r. prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”, a od 2015 r. – Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. Pierwszy Polak w Zarządzie Europejskiego Komitetu Paralimpijskiego. Paralimpijczyk z Nagano, Salt Lake City i Turynu (1998-2006), trener narciarstwa alpejskiego, trener koordynator polskiej kadry na Igrzyska Paralimpijskie w Soczi (2014), menedżer sportu. Absolwent m.in. krakowskiej AWF, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogiki Specjalnej. Członek społecznej Rady Sportu. Animator współpracy ruchu paralimpijskiego z olimpijskim, a także ze środowiskiem nauki, biznesu i mediów. Inicjator wydarzeń skierowanych do osób z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych w każdym wieku. Propagator sportu dostępnego dla wszystkich jako narzędzia służącego wyrównywaniu szans, lepszemu rozumieniu różnorodności oraz inkluzji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Wojciech Szeląg
Urodzony 1967 roku w Gdańsku, z wykształcenia historyk. W latach 1992-2021 pracował w Telewizji POLSAT w Warszawie, twórca i współtwórca wszystkich programów gospodarczych na jej antenach, w latach 2021-2024 pracuje w redakcji biznesowej Interia.pl.
Karol Tokarczyk
Starszy analityk do spraw gospodarki cyfrowej w zespole Polityki Insight. Był dziennikarzem Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia, gdzie relacjonował najważniejsze wydarzenia gospodarcze i biznesowe. Absolwent historii oraz podyplomowych studiów Mechanizmy Funkcjonowania Strefy Euro na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Budował pierwszą w Polsce firmę analityczną Media Navigator, zajmującą się nowoczesnym podejściem do raportowania w media relations. Stale uczestniczy w tworzeniu i rozwijaniu analiz oraz metod pomiaru efektów działań media relations. Prowadzi prezentacje na kongresach, konferencjach i warsztatach związanych z tematyką PR, zarządzania, mediów, sportu, marketingu.
Piotr Wachowiak
Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz dyrektor Instytutu Zarządzania SGH. Zastępca przewodniczącego Komitetu Organizacji i Zarządzania PAN, zastępca przewodniczącego KRUE oraz przewodniczący KRUW. Absolwent Wydziału Handlu Wewnętrznego SGPiS na kierunku organizacja i zarządzanie. Od 29 lat związany z praktyką gospodarczą, był m.in. zastępcą dyrektora Zarządu Dzielnicy Żoliborz oraz kanclerzem SGH. Specjalizuje się w problematyce CSR oraz zarządzania ludźmi w organizacji. Autor i współautor prac naukowych na temat m.in. polityki personalnej, pomiaru kapitału intelektualnego i zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach, a także negocjacji i CSR.
Iwona Waksmundzka-Olejniczak
Jest członkiem zarządu ORLEN-u Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu dużymi zespołami i strukturami korporacyjnymi, w szczególności w sektorze energetycznym, w tym oil&gas oraz w sektorze bankowym. Dysponuje dogłębną wiedzą w zakresie zasad funkcjonowania rynku kapitałowego, corporate governance, zarządzania dużymi projektami oraz budowania i wdrażania strategii spółek. Od 9 kwietnia 2022 r. Prezes Zarządu PGNiG. Dzięki podjętym przez nią działaniom PGNiG podpisało szereg kontraktów z dostawcami gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego, w tym długoterminowy kontrakt z Equinor na kupno 2,4 mld m sześc. gazu rocznie. Nadzorowała proces połączenia PGNiG z ORLEN, który doprowadziła do finalizacji zgodnie z przyjętym harmonogramem. Proces był realizowany z poszanowaniem interesów wszystkich interesariuszy i w pełnym dialogu ze stroną społeczną, czego efektem było podpisanie przez PGNiG, ORLEN i związki zawodowe w PGNiG porozumienia potwierdzającego uprawnienia pracowników Spółki po fuzji. Od 16 lipca 2021 r. do 8 kwietnia 2022 r. pełniła funkcję Prezesa Zarządu ENERGA, spółki należącej do Grupy ORLEN. Nadzorowała całą Grupę Kapitałową Energa oraz kluczowe projekty inwestycyjne. Koordynowała wdrażanie nowej strategii Grupy Energa ze szczególnym uwzględnieniem celów transformacji energetycznej oraz procesem integracji z Grupą ORLEN. Z ORLEN związana od lutego 2018 roku, gdzie najpierw jako Dyrektor Biura Relacji Inwestorskich, a następnie od lutego 2019 roku jako Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich była odpowiedzialna m.in. za opracowanie i realizację strategii ORLEN, strategii dekarbonizacji, strategii wodorowej oraz nadzór nad realizacją projektów strategicznych w całej grupie kapitałowej. Była autorką pierwszego na polskim rynku kapitałowym programu lojalnościowego dla inwestorów indywidualnych „ORLEN w portfelu”.
Anna Wardecka
Socjolog z wieloletnim doświadczeniem zawodowym w obszarze HR. Prekursor kontrolingu personalnego i EX w Grupie PZU. Twórca, pomysłodawca i ambasador wielu projektów. Specjalizuje się w przeprowadzaniu analiz procesów HR, mierzeniu ich efektywności, identyfikowaniu i rekomendowaniu kierunków rozwoju w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim, opracowywaniu oraz wdrażaniu polityki wynagradzania, w tym dedykowanych systemów premiowych dla poszczególnych linii biznesowych i grup zawodowych. Zajmuje się monitorowaniem konkurencyjności i trendów w dziedzinie wynagrodzeń i świadczeń, wypracowywaniu nowych rozwiązań mających wpływ na koszty i wzrost efektywności. Prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi w zakresie polityk i zasad wynagradzania. Członek Rady Programowej Klubu C&B przy Uczelni Łazarskiego oraz Zarządu PSHR.
Marcin Wiącek
Rzecznik Praw Obywatelskich od roku 2021. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych. Kierownik Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka.
Od 2019 r. jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003–2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. W latach 2007-2021 był zatrudniony w Biurze Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów.
Tomasz Wróblewski
Prezes Warsaw Enterprise Institute. Dziennikarz, publicysta. Po studiach na University of Houston współpracował z Newsweekiem i Washington Post. Był korespondentem Radia Wolna Europa w Waszyngtonie, a po 1989 roku niezależnych polskich mediów.
Po powrocie do Polski kolejno pełnił funkcje dyrektora anteny RMF, zastępcy naczelnego „Wprost”, naczelnego „Newsweek Polska” i „Forbes”, wiceprezesa wydawnictwa Polskapresse, redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna i Rzeczpospolitej.
Wykładał na Collegium Civitas. Był współprowadzącym audycję „Ekonomia raport” w Telewizji Republika oraz prowadził audycję ekonomiczną „Rządy pieniądza” w Polskim Radio 24. Obecnie prowadzi podcasty „Wolność w Remoncie”. Wśród licznych publikacji znalazła się książka „Bill Clinton – ani chwili do stracenia”, „Pisać Skutecznie” i artykuły na łamach „Polityki”, „Wprost”, „Newsweek US”, „Washington Post”, „Wall Street Journal”.
Martyna Zastawna
Pionierka i propagatorka cyrkularności w Europie. Jedna z najbardziej wpływowych kobiet wg. Forbes, Jedna z najbardziej obiecujących kobiet w biznesie na świecie wg. Fortune, Liderka Zrównoważonego Rozwoju wg. Forbes. Założycielka woshwosh oraz SzeptSzum, wykładowczyni, mentorka. Autorka wielu nagradzanych w Polsce i za granicą akcji społecznych i środowiskowych.
Fabrizio Zucca
Posiada dyplom z ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie oraz dyplom z nauk politycznych na Uniwersytecie Państwowym w Mediolanie. Jest założycielem i dyrektorem naczelnym SSC srl, firmy konsultingowej specjalizującej się w praktykach środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), zgodności i zarządzaniu ryzykiem. Był członkiem licznych zarządów i rad nadzorczych zarówno w przedsiębiorstwach notowanych na giełdzie, jak i w spółkach prywatnych. Od 2014 roku jest pracownikiem naukowym w Bocconi Business School, a od 2019 roku objął funkcję członka Komitetu Naukowego i Koordynatora Sustainability Lab w Eurispes. W 2020 roku został członkiem Grupy Roboczej ds. Antykorupcji przy Włoskim Urzędzie Antykorupcyjnym, a w 2022 roku dołączył do Amcham Working Group on Sustainability.