IV Kongres ESG
IV Kongres ESG
Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa
Wydarzenie odbędzie się 29 stycznia 2025 roku w Warszawie w formie hybrydowej.
Raport: Rola mediów w budowaniu świadomości na temat ESG
Podczas III Kongresu ESG po raz pierwszy zostały przedstawione wyniki raportu „Rola mediów w budowaniu świadomości na temat ESG”, przygotowanego przez agencję badawczą PSMM Monitoring & More. Dane są wynikiem monitoringu 5 mln źródeł internetowych i social media, 1100 tytułów prasowych oraz 100 stacji radiowych i telewizyjnych.
Raport jest do pobrania tutaj
„IV Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa” (IV ESG Congress – Europe –Leaders of Sustainable Development), który odbędzie się 29 stycznia 2025 r., to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów.
Wątkiem przewodnim IV Kongresu ESG – Europa będą zmiany cywilizacyjne zachodzące na świecie i roli UE w tych historycznych przemianach. Ponad 30 lat temu został podpisany Traktat o Unii Europejskiej, który wpłynął na zmianę polityki nie tylko w Europie. Wspólnota państw europejskich opierając się na wartościach ujętych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych, wyznaczyła nową erę dla naszego kontynentu, realizując działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju w skali globalnej. Obecnie jesteśmy świadkami tworzenia się nowego europejskiego porządku w dużej mierze za sprawą ESG. Jest to wielka zmiana sposobu myślenia i działania, która może odmienić losy Europy i promieniować na inne kontynenty.
Zgromadzeni podczas Kongresu eksperci porusza takie tematy jak:
- ESG, Zielony Ład a konkurencyjność gospodarki UE – czy transformacja społeczna jest możliwa bez strat gospodarczych? Czy konieczna jest analiza dyrektyw i terminów?
- Prawa człowieka w Europie i na świecie – czy UE rzeczywiście szanuje prawa człowieka i dostrzega problemy mieszkańców trzeciego świata?
- Współpraca biznesu z trzecim sektorem – jak współpracować w imię zrównoważonego rozwoju?
- Kontrowersyjne równouprawnienie – jak nie wpaść w pułapkę szowinizmu i nie popadać w skrajności?
- Zeroemisyjność i neutralność klimatyczna – jak osiągnąć założone cele?
- Jak mówić o zrównoważonym rozwoju, by nas słuchano?
- Od wizji do rzeczywistości: finansowanie zrównoważonego rozwoju
Ostatnie trzy edycje Kongresu zgromadziły łącznie ponad 12 000 gości, ekspertów i uczestników, a rekomendacje i wnioski ze wszystkich edycji wydarzenia dotarły do ponad 11 mln osób. Ukazało się ponad 2 500 publikacji w mediach.
Zobacz relacje z poprzednich wydarzeń
Tematyka III Kongresu ESG
Gdy mówimy o zrównoważonym rozwoju w pierwszej kolejności myślimy o transformacji energetycznej, przeciwdziałaniom zmianom klimatycznym i zielonej rewolucji przemysłowej. Jednak niemniej istotne od kwestii środowiskowych są te związane ze społeczną odpowiedzialnością, a w Polsce i w całej Europie mamy w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia. W celu zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, poprawy jakości naszego życia – musimy przede wszystkim zdefiniować problemy, a następnie przystąpić do ich rozwiązywania. Gdy to zrobimy, może okazać się, że czynnik „S” stanowi podstawę także dla „E” i „G”.
Tak jak do transformacji energetycznej nie trzeba dziś nikogo przekonywać, bo w prostym rachunku ekonomicznym prezesi firm bardzo szybko widzą zyski związane z ograniczeniem kosztów i nowymi możliwościami inwestycyjnymi, tak jeżeli chodzi o programy aktywizacyjne i włączające, cały czas jest bardzo dużo do zrobienia. Czy to się opłaca? Badania nie kłamią – wszystkie firmy, które tworzą różnorodne zespoły, gdzie łączy się osoby w różnym wieku, czy pochodzące z różnych środowisk, dostrzegają zdecydowanie pozytywny wpływ na kreatywność i efektywność. Co ważne, nie wprowadzimy rozwiązań mających zatrzymać zmiany klimatyczne, jeśli nie odniesiemy się do kwestii społecznych. Jak mamy mówić np. o ograniczeniu produkcji żywności w Europie, jeśli mamy perspektywę głodu w innych rejonach świata? Innych rozwiązań potrzebują społeczeństwa z krajów rozwiniętych, inne priorytety mają zaś przedstawiciele krajów rozwijających się, jeszcze inne – biednych. Podczas III Kongresu – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa chcemy pokazać „S” jako serce ESG. Od razu jednak wyjaśniając, że ESG ma rację bytu tylko jako całość, a więc współdziałanie wszystkich trzech obszarów environmental, social, governance.
Specjaliści podkreślają też, że osoby, które mają czas na hobby czują większą satysfakcję z wykonywanych obowiązków. Warto pamiętać, że firma nie może wypełniać całego naszego życia. Potrzebujemy równowagi i balansu i czasu na zainteresowania, zabawy z dziećmi, spacer z psem i kolację z przyjaciółmi, ale także na zdobywanie nowych umiejętności – kursy językowe, czy studia podyplomowe. To nie koniec – firmy stosujące work-life balance są lepiej oceniane przez pracowników – łatwiej zatrzymują najlepszych specjalistów i nie muszą wydawać pieniędzy na długotrwały proces rekrutacji.
Pokażemy, że litery „S” i „G” mogą przynieść korzyści każdej organizacji – przekonują organizatorzy kongresu.
Dla mediów
Dla mediów
Zespół prasowy Kongresu ESG pozostaje do dyspozycji przedstawicieli mediów. Zapraszamy do kontaktu, również w sprawie pozyskania akredytacji dziennikarskich.
Do pobrania
Kontakt dla mediów
Aleksandra Grodek
tel. +48 660 533 536
e-mail: media@fundacjaxbw.pl
Kongres ESG w mediach
- Biznes i finanse. Nagrody KOD ESG rozdane
- Nagrody KOD ESG rozdane znamy liderów zrównoważonego rozwoju
- Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG
- Jak połączyć wyzwania klimatyczne i związane z nimi oczekiwania wobec przedsiębiorców. I Kongres ESG już w styczniu 2021 r.
- Ludzkie oblicze korporacji
- „I Kongres ESG”: Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców jak dbać o środowisko i ludzi
- Biznes domaga się wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju
- Dobre zmiany wbrew złej wojnie
- II Kongres ESG. Zielona rewolucja opłacalna także dla biznesu. „Chcemy abyśmy my i nasze dzieci żyli w czystym środowisku”
- Budując czystą energię – Polska na szlaku zielonej zmiany
- Ekspertki przedstawiły Kobiecą moc w męskim świecie
- Na szlaku zielonej zmiany. W Warszawie odbył się II Kongres ESG