Co chcesz wiedzieć?
Rada UE ostatecznie zatwierdziła dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Przedsiębiorstwa będą musiały informować o tym, jak ich model biznesowy wpływa na ich zrównoważoność, i jak zewnętrzne czynniki zrównoważonego rozwoju (takie jak zmiana klimatu lub prawa człowieka) wpływają na ich działalność. Dzięki tym informacjom inwestorzy i inne zainteresowane strony będą mogli podejmować świadome decyzje w kwestiach zrównoważonego rozwoju.
Nowy akt zmienia dyrektywę z 2014 r. o sprawozdawczości niefinansowej (NFRD) i wzmacnia obowiązujące w tym zakresie przepisy, które nie odpowiadają już wymogom przechodzenia UE w stronę gospodarki zrównoważonej.
Nowe zasady sprawozdawczości dla przedsiębiorstw
Nowy akt wprowadza bardziej szczegółowe wymogi sprawozdawcze i zobowiązuje duże przedsiębiorstwa do publikowania informacji o kwestiach zrównoważonego rozwoju, takich jak prawa środowiskowe, prawa społeczne, prawa człowieka i czynniki z zakresu ładu korporacyjnego.
Nowe przepisy o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju będą mieć zastosowanie do dużych przedsiębiorstw użyteczności publicznej zatrudniających ponad 500 pracowników, wszystkich dużych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników i mających obrót w wysokości 40 mln EUR i do wszystkich przedsiębiorstw notowanych na rynkach regulowanych, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa te odpowiadają również za ocenę informacji dotyczących ich jednostek zależnych.
Przepisy dotyczą też MŚP z uwzględnieniem ich specyfiki. Przez okres przejściowy mogą one skorzystać z odstępstwa: będą zwolnione ze stosowania dyrektywy do 2028 r.
Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa pozaeuropejskie, one także muszą przedstawiać sprawozdania ze zrównoważonego rozwoju, o ile generują w UE ponad 150 mln EUR przychodów netto ze sprzedaży i mają tu co najmniej jedną jednostkę zależną lub jeden oddział. Powinny one przedstawiać sprawozdania o swoim oddziaływaniu we wskazanych w dyrektywie kwestiach z zakresu środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.
Opracowaniem standardów europejskich – na podstawie porad technicznych kilku agencji europejskich – zajmie się Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG).
-
Organizacje i instytucje
-
Najważniejsze pojęcia
- Carbon Footprint / Ślad węglowy
- CCI
- Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ
- CSR
- D&I
- ESG
- Global Reporting Initiative (GRI)
- GOZ
- Greenwashing
- Ład korporacyjny
- Marketing społecznie zaangażowany CRM
- Minimalne Gwarancje
- Należyta staranność w zakresie praw człowieka (HRDD)
- Net Positive
- Net zero
- Neutralność klimatyczna
- Organizacje pozarządowe
- Raport zintegrowany lub sprawozdanie zintegrowane
- Respect Index
- Upcycling
- Wolontariat pracowniczy
- Zaangażowanie społeczne
- Zakres 1 (scope 1)
- Zakres 2 (scope 2)
- Zakres 3 (scope 3)
- Zrównoważony rozwój
- Pokaż wszystkie23 Zwiń
-
Rozporządzenia i dyrektywy
- CSDDD (ang. Corporate Sustainability Due Diligence Directive)
- CSRD
- IDD
- MiIFD
- MiIFD II
- NFRD
- SDG
- SFDR
- Taksonomia UE
- Pokaż wszystkie6 Zwiń
-
Standardy i normy
-
Procesy i narzędzia
- CAPEX
- Compliance
- Fundrising
- OPEX
- Pokaż wszystkie1 Zwiń