Przejdź do treści

Czy polskie firmy gotowe są na taksonomię?

W 2023 roku firmy będą musiały wykazać, jaka część ich biznesu jest zgodna z taksonomią, czyli pierwszym na świecie systemem klasyfikacji działalności ekonomicznych wprowadzonych przez UE. Taksonomia wyłowi firmy, które stosują rzeczywiste rozwiązania ekologiczne. Jak znaleźć miejsce w tym systemie, jak budować konkurencyjność firmy w nowych okolicznościach, m.in. o tym będą dyskutować eksperci podczas Kongresu ESG Polska Moc Biznesu 7 listopada na PGE Narodowym.

 

– Taksonomia ESG jest kluczowym elementem europejskiej strategii zrównoważonego finansowania, ponieważ wpływa na przepisy dotyczące ujawniania informacji zarówno przez instytucje finansowe, jak i przez przedsiębiorstwa. Jest odpowiedzią nie tylko na zagrożenia wynikające wprost z dalszego eksploatowania planety w sposób rabunkowy, ale także na wszelkie działania “pseudoekologiczne”. Tworzy uniwersalny, zharmonizowany katalog ogólnoeuropejskich zasad, który wskazuje i jednoznacznie określa inwestycje uznane za “zielone”. Pozostałe, w tym szkodliwe dla środowiska nie zostały zakazane, ale poprzez wykluczenie ich z „zielonego” katalogu, pozbawia się je preferencji i w efekcie – źródeł finansowania – komentuje Artur Beck, organizator kongresu.

 

Celem regulacji jest przekierowanie kapitału z inwestycji szkodzących środowisku na bardziej ekologiczne alternatywy. To fundament budowy nowej, zeroemisyjnej, neutralnej środowiskowo gospodarki przyszłości, która oparta będzie na zamkniętym obiegu surowców i odnawialnych źródłach energii.

Taksonomia ma wpłynąć na rozwiązanie problemu, które podmioty rzeczywiście są przyjazne środowisku, a które nie, poprzez stworzenie zharmonizowanych ogólnoeuropejskich zasad. Polskie przedsiębiorstwa, chcąc być graczem międzynarodowym oraz nie zostać wyłączone z globalnego łańcucha dostaw, nie będą mogły zrezygnować z raportowania ESG.

Kongres rozpocznie się panelem międzynarodowym „Bezpieczeństwo energetyczne” do udziału w którym zaproszeni zostali przedstawiciele Francji, USA, a także polskich władz i spółek państwowych. Drugim istotnym tematem, zwłaszcza dla przedsiębiorców będzie omówienie kwestii inflacji i odpowiedzi na pytanie, jak przetrwać ten czas. Paneliści skupią się na rozwiązaniach dla przedsiębiorców i wskazówkach jak powinni się przygotować na najbliższe lata recesji oraz jak mądrze zarządzać zasobami finansowymi, energetycznymi oraz ludzkimi. Rozmowy będą toczyć się wokół tego, że biznes musi już planować i inwestować w odnawialne źródła energii oraz co zrobić, aby ta inwestycja zwróciła się jak najszybciej.

Więcej: https://www.polskamocbiznesu.pl/

Udostępnij