Przejdź do treści

EkoEksperymentarium – darmowy portal dla młodzieży

Ile CO2 wytwarzamy codziennie, gdy oglądamy filmy z kotkami a ile, gdy dzwonimy do znajomych? Co się stanie jeśli temperatura na Ziemi wzrośnie o 4 stopnie Celsjusza, a ile milionów ludzi trzeba będzie przesiedlić, gdy średnia temperatura wzrośnie o 2 stopnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl – nowym portalu edukacyjnym, w którym eksperci uczą o klimacie za pomocą filmów, memów, gier i muzyki!

 

Po premierze pierwszej lekcji o wodzie, gdzie pokazywaliśmy np. ile wody potrzeba do produkcji smartfona czy jeansów, spłynęło do nas wiele głosów, że taki portal jest potrzebny, dlatego opracowaliśmy kolejną lekcję – tym razem o śladzie węglowym. Chcemy wytłumaczyć nastolatkom co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem i pokazać im, jakie kroki mogą podjąć sami już dziś, żeby nie szkodzić środowisku. Lekcja ma dawać rzetelną wiedzę, ale podaną w przyjaznej dla młodych ludzi formie. Stąd też na portalu znajdziecie memy, zabawne grafiki, ciekawe filmy, gry, a nawet teledysk Skubasa i Kwiatu Jabłoni!wymienia Joanna Studzińska, współtwórczyni EkoEksperymentarium.

Z EkoEksperymentarium mogą korzystać dosłownie wszyscy i wszędzie bez konieczności logowania się czy opłat. Portal sprawdza się zarówno w domach, kiedy chcemy dowiedzieć się czegoś o klimacie, jak i w szkołach – podczas lekcji.

Wiemy, że nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają jeszcze niewiele materiałów do edukacji klimatycznej. Dodatkowo muszą gonić z programem, przygotowywać młodych ludzi do matur czy innych egzaminów, stąd też pomysł, żeby nie tylko nauczyciele biologii mogli korzystać z portalu. W każdą z lekcji wpletliśmy zadania z innych przedmiotów: geografii, chemii, fizyki, WOSu, historii czy matematyki – bo klimat to sprawa nas wszystkichmówi Małgosia Żmijska, współtwórczyni EkoEksperymentarium.

Portal jest całkowicie darmowy, dzięki wsparciu Partnerów projektu – Fundacji Lafarge Wspólnie oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Niebawem na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl pojawią się kolejne nowoczesne lekcje m.in.: o energii i cieple.

 

Udostępnij