Przejdź do treści

ESG – kogo warto naśladować?

Budowanie odpowiedzialności społecznej firm, narzędzia sztucznej inteligencji, które mogą przyspieszyć zrównoważony rozwój i zrównoważona konsumpcja, walka z wykluczeniami – to niektóre z zagadnień, jakie zostaną poruszone podczas III Kongresu ESG „Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa”, który odbędzie się 31 stycznia 2024 roku w Warszawie. Tematem przewodnim Kongresu będą przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy, a w centrum uwagi znajdzie się litera „S”, czyli społeczny komponent ESG. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego i Instytut ESG.

Tekst publikujemy dzięki uprzejmości redakcji Home&Market

Ostatnie dwie edycje Kongresu zgromadziły łącznie ponad tysiąc osób, gości, ekspertów, uczestników, a wnioski z obu edycji wydarzenia dotarły do prawie 6 mln osób. Przyszedł czas, by zaprezentować wnioski wypracowane przez naszych ekspertów na arenie europejskiej.

Przecież nawet kilkuosobowe firmy zostaną pośrednio objęte obowiązkiem raportowania niefinansowego, jeśli znajdują się w łańcuchach dostaw dużych firm. A największy biznes – zgodnie z unijnymi przepisami – zaraportuje ESG już w 2025 roku.

Kogo warto naśladować? Kto najlepiej realizuje działania „ESG”? Dobrym kierunkowskazem mogą być laureaci nagród KOD ESG, które zostały w tym roku wręczone po raz pierwszy. W skład Kapituły nagrody KOD ESG wchodzą przedstawiciele takich instytucji jak: Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Instytut ESG, redakcja RaportCSR.pl, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, PRME – Polish Chapter Priciples for Responsible Management i Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP).

Statuetka w kategorii osobowość trafiła do Martyny Zastawnej, założycielki WoshWosh, pierwszej i największej w Europie firmy zajmującej się pielęgnacją i odnową obuwia. Laureatka jest promotorką edukatorką odpowiedzialnej konsumpcji mody i kultury less waste.

Kod „E”, czyli nagrodę w kategorii środowisko przyznano L’Oréal Polska za działania prowadzone na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia śladu węglowego, korzystania z odnawialnych źródeł energii, ograniczenia produkcji odpadów, czy wprowadzaniu rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego.

Laureatem w kategorii Kod „S” została firma DHL Parcel Polska za prowadzoną politykę różnorodności w firmie. DHL zatrudnia prawie tysiąc kobiet – w tym 120 menedżerek i 200 kurierek. Pracownicy pochodzą z 10 krajów, są w rożnym wieku i mają różny stopień sprawności fizycznej

Statuetka w kategorii ład korporacyjny, czyli Kod „G”, powędrowała do BNP Paribas Bank Polska za działania banku w zakresie zapewnienia odpowiedniego udziału kobiet, realizację racjonalnej, zrównoważonej i podlegającej kontroli polityki wynagradzania.

Nagrodę w kategorii Kod Media otrzymał Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny „Pulsu Biznesu”, za promocję zasad odpowiedzialnego biznesu wśród polskich przedsiębiorców i edukację w zakresie raportowania niefinansowego.

Kapituła nagrodziła firmy i osoby, które poprzez swoje działania i realizowane strategie i inicjatywy, pokazują, że idea ESG to nie moda, ani odgórny przymus, ale realne korzyści dla środowiska, ludzi i firm.

Patronat honorowy nad III Kongresem ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, JM Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Partnerami Głównymi są: Diaverum, Hasco-Lek S.A., Lidl Polska, Grupa Żabka. Partnerami są: Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP).

Partnerami merytorycznymi są: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Krajowa Izba Gospodarcza, PRME – Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Unsung Heroes, Fundacja Polski Instytut Rozwoju Rodziny, Our Future Foundation.

Partnerami medialnymi są: Polska Agencja Prasowa, Dziennik Gazeta Prawna, Super Biznes, Gazeta Polska, Raport ESG, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, Agencja Informacyjna, Obserwator Gospodarczy.

Więcej informacji na stronie: www.esgkongres.pl i https://oesg.pl/kongres/

***

III Kongres ESG to platforma dialogu dla europejskich liderów zrównoważonego rozwoju – przedstawicieli administracji państwowej, świata biznesu, NGO, środowisk naukowych, ekspertów i mediów. Wątkiem przewodnim III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa będą przemiany społeczne zachodzące w Europie i na rynku pracy. W centrum naszej uwagi postawimy sprawy społeczne, a więc „S” w ESG. To nie oznacza, że zapomnimy o „E” i „G, ale sprawy związane z ochroną środowiska i ładem korporacyjnym – będziemy analizować przez pryzmat zmian społecznych.

Ostatnie dwie edycje Kongresu zgromadziły łącznie ponad 8000 gości, ekspertów i uczestników, a rekomendacje i wnioski z obu edycji wydarzenia dotarły do ponad 5,5 mln osób. Przyszedł czas, by zaprezentować efekty pracy ekspertów Kongres ESG na arenie europejskiej, a co za tym idzie stworzyć europejską platformę dialogu poświęconą kwestiom ESG. Już 31 stycznia 2024 odbędzie się III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa (III ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development).

Udostępnij