Przejdź do treści

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej: Używajmy fajerwerków bezpiecznie!

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków – instruuje Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. W 7 Zasadach Bezpieczeństwa zwraca uwagę, jak ustrzec się przed tragicznymi skutkami używania „sztucznych ogni” czy dostępnych w sprzedaży petard. Fajerwerki to przecież nieodłączny, tradycyjny już, element świętowania ważnych uroczystości, a zwłaszcza Gwiazdki czy Sylwestra.

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej, tuż przed Bożym Narodzeniem, rusza ze specjalną akcją informacyjną – jak bezpiecznie korzystać z legalnie dostępnych materiałów  pirotechnicznych, które wielu z nas „odpala” zwłaszcza przy okazji świąt Bożego Narodzenia czy Sylwestra. Aby zabawa z wykorzystaniem „sztucznych ogni” czy petard mogła stać się bezpieczna, Fundacja zaleca postępowanie według 7 Zasad Bezpiecznego Używania Fajerwerków.

  1. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
  2. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
  3. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
  4. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
  5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu.
  6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
  7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.

Według pomysłodawców tej akcji przestrzeganie tych zasad pomoże zapobiec ewentualnym tragicznym skutkom dla zdrowia używania fajerwerków, a także zminimalizować potencjalnie negatywny wpływ na otoczenie np. w postaci krótkotrwałych, głośnych dźwięków.

– Wierzymy, że bezpieczeństwo i dobra zabawa mogą i muszą iść ze sobą w parze. W naszych działaniach zawsze promujemy świadome i odpowiedzialne korzystanie z materiałów pirotechnicznych. Tak, by sprawiały one tylko radość, dawały poczucie piękna i estetyki – informuje Magdalena Rytel-Kuc, prezes Fundacji Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej. Chce, aby zasady poznało przed świętami jak najwięcej osób. Dlatego też, w zamyśle pomysłodawców akcji, skierowana jest ona także do samorządów, które zezwalają, a czasem nawet same organizują celebrację sylwestra i imprez karnawałowych na otwartej przestrzeni.

Według przedstawionego właśnie raportu WEI „Branża Pirotechniczna w Polsce”, środki pirotechniczne nie są nadzwyczajnym źródłem hałasu dla ludzi i zwierząt. Czynniki naturalne, np. burze lub gradobicia i te związane z działalnością człowieka (samoloty, pociągi, sygnalizacja dźwiękowa samochodów uprzywilejowanych, młoty pneumatyczne, koncerty plenerowe, imprezy sportowe) wywołują podobne natężenie dźwięku i stały się codziennym elementem współczesnej cywilizacji.

Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej przypomina jednocześnie, że wszystkie materiały pirotechniczne, dostępne legalnie na polskim rynku spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Najważniejsze, to dokładnie zapoznać się najpierw z instrukcją produktu, by używać go zgodnie z przeznaczeniem.

Udostępnij