Profilaktyka zdrowego trybu życia i edukacja prozdrowotna są niezwykle ważne dla każdego, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Dlatego edukacja, promowanie zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i odpowiednich nawyków ma ogromne znaczenie w profilaktyce i zapobieganiu schorzeniom takim, jak choroby nerek. Wie o tym Diaverum, wiodący światowy dostawca usług nefrologicznych, który na świecie opiekuje się blisko 40 tysiącami pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Przez całą jesień firma prowadziła działania promujące profilaktykę zdrowotną i aktywność fizyczną.
W dniach 24-30 września 2023 r. Diaverum po raz pierwszy w historii zorganizowało globalne wyzwanie „Diaverum For Health Challenge”, które miało na celu promowanie znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Udział mogły wziąć osoby pracujące w Diaverum, we wszystkich ośrodkach dializ i biurach na całym świecie – niezależnie od formy zatrudnienia.
Zainteresowanie wyzwaniem było ogromne i przerosło wszelkie oczekiwania. Ponad 3 500 pracowników z całego świata, z 24 krajów utworzyło zespoły składające się z co najmniej trzech osób i wzięło udział w ponad 300 aktywnościach fizycznych. Za każdą taką aktywność Diaverum przekaże datek na rzecz organizacji charytatywnej lub non-profit.
W ramach #DiaverumForHealthChallenge media społecznościowe zapełniły się relacjami z aktywności na świeżym powietrzu. Pracownicy i współpracownicy Diaverum zachęcali w nich, by iść w ich ślady i dzięki aktywnemu wypoczynkowi bawić się i budować swoją kondycję. W Polsce wśród aktywności pojawiały się m.in. rolki przy Stadionie Narodowym, joga nad Wisłą, tenis stołowy, wycieczki rowerowe, trekking górski, piesze wędrówki, spływy kajakowe a nawet turniej szachowy. W ogromnej liczbie różnorodnych aktywności udział wzięło łącznie kilkaset osób z różnych zakątków kraju.
„W Diaverum wierzymy, że każdy zasługuje na to, by żyć pełnią życia. Dotyczy to zarówno naszych pacjentów, którym zapewniamy opiekę podnoszącą jakość ich funkcjonowania, naszych pracowników, ale także każdej innej osoby, która dzięki prostym działaniom może skutecznie poprawiać swoją kondycję. Naszym głównym celem było zaangażowanie pracowników Diaverum na całym świecie w aktywność fizyczną oraz podkreślenie, że dbanie o zdrowie może być zarówno proste, jak i przyjemne. Chcieliśmy stworzyć atmosferę współpracy i wzajemnego wsparcia, jednocześnie propagując ideę zdrowego stylu życia. Mam nadzieję, że dając przykład w ramach naszej akcji pokazaliśmy, że dbanie o swoje zdrowie to klucz do osiągnięcia sukcesu, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym” – powiedziała Joanna Sobol, Ambassador Well-being w Diaverum Polska.
Pierwsze w historii globalne wyzwanie Diaverum For Health okazało się dużym sukcesem i firma nie wyklucza kontynuowania tej akcji w kolejnych latach. Oprócz aktywności sportowych w działaniach firmy nie zabrakło też profilaktyki zdrowotnej. Podczas Dnia Zdrowych Nerek, który zorganizowały stacja dializ Diaverum oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Włocławku, mieszkańcy mogli bezpłatnie skorzystać z badań obejmujących między innymi: pomiar poziomu kreatyniny, ciśnienia tętniczego krwi, ogólne badanie moczu oraz sprawdzić poziom cukru we krwi, a także skorzystać z konsultacji lekarzy nefrologów. Ponadto, okazją do zdobycia cennych informacji na temat chorób nerek był wykład dr n. med. Pawła Kochmana oraz prezentacja multimedialna o metodach leczenia nerkozastępczego.
W kwestii zdrowia nerek badania profilaktyczne mają ogromne znaczenie. Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, ponad 90 proc. osób przez bardzo długi czas nie wie, że choruje, bo przewlekła choroba nerek bardzo długo przebiega bezobjawowo. Jak podkreślają eksperci, przewlekła choroba nerek należy do najpowszechniejszych schorzeń. Cierpi na nią 4,7 mln dorosłych osób w Polsce, czyli więcej niż np. na cukrzycę i niemal tyle samo co na nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca.