Przejdź do treści

Koleje coraz przyjaźniejsze zwierzętom

Polskie spółki kolejowe zabiegają o dobrostan zwierząt żyjących w naturze. Nie zaniedbują też jasnych przepisów dotyczących podróżowania z domowymi czworonożnymi pupilami – także towarzyszącymi osobom z niepełnosprawnościami. Kwestie podróżowania po Unii Europejskiej regulują z kolei unijne przepisy.

Chyba wszyscy co najmniej słyszeli o powieści i filmie pt. „O psie który jeździł koleją”. Jednak w przeciwieństwie do tej opowieści rozwiązania wdrożone na polskich kolejach niosą nutę optymizmu.

Na przykład spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę dodatkowych rozwiązań wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK), które pozwolą zmniejszyć oddziaływanie kolei na środowisko.

Działania spółki ochronią zwierzęta przed bezpośrednim kontaktem z pociągami oraz podniosą bezpieczeństwo na linii. Wartość zadania to ponad 180 mln zł netto. Inwestycja realizowana będzie ze środków KPO.

Montaż specjalnych półek umożliwi mniejszym zwierzętom uniknięcie kontaktu z linią kolejową

Na odcinku od Grodziska Mazowieckiego przez Opoczno, Włoszczowę Północ do Zawiercia, na 78 przepustach zaplanowano montaż specjalnych półek o łącznej długości ponad 4 tys. m. Takie rozwiązanie umożliwi płazom i mniejszym zwierzętom przedostanie się na drugą stronę linii i uniknięcie kontaktu z linią kolejową.

Urządzenia dźwiękowe dla łosi czy dzików

Obok Centralnej Magistrali Kolejowej w 42 lokalizacjach powstaną także urządzenia dźwiękowe, które będą ostrzegać migrujące przez tory większe zwierzęta – głównie jeleniowate i dziki – przed bezpośrednim przejazdem pociągu. Urządzenie może emitować różne sekwencje dźwięków (np. ostrzegający głos sójki, kniazienie zająca, szczekanie psa). Odgłosy te mają zniechęcić zwierzęta do wkraczania na tory przed nadjeżdżającym pociągiem.

Koleje Wielkopolskie z Fundacją na rzecz Osób Niewidomych

Koleje Wielkopolskie podjęły współpracę z Fundacją na rzecz Osób Niewidomych „Labrador – Pies Przewodnik”.  Ponieważ niepełnosprawność nie zawsze jest widoczna, spółka chce mieć czynny udział w ćwiczeniach psów przewodników i psów asystentów podczas korzystania z przejazdów różnymi rodzajami pojazdów jakimi dysponują Koleje Wielkopolskie. Pies asystent może towarzyszyć nie tylko osobie z niepełnosprawnością wzroku, ale również osobie poruszającej się przy pomocy wózka, osobie Głuchej, czy osobie z niepełnosprawnością psychiczną.

Koleje Mazowieckie i bezdomniaki z Celestynowa

Koleje Mazowieckie są gotowe do pomocy zwierzętom przez cały rok. Spółka od ponad 10 lat zachęca do podróży z psem czy też kotem. W 2013 roku mazowiecki przewoźnik wprowadził ofertę nieodpłatnego przewozu czworonożnych przyjaciół. Ponadto Koleje Mazowieckie od lat włączają się w inicjatywy mające na celu wsparcie potrzebujących zwierząt.

Koleje Mazowieckie nawiązały też współpracę ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Jej głównym celem jest zachęcenie podróżnych do adopcji potrzebujących zwierząt, które są podopiecznymi podwarszawskiego schroniska. W lipcu pasażerowie KM będą mogli obejrzeć filmiki z psami i kotami z Celestynowa, które będą emitowane w pociągach Kolei Mazowieckich, a także udostępniane na Facebooku.

Jasne zasady podróżowania pociągami z domowym zwierzęciem

Najważniejsze zasady, spójne dla wszystkich przewoźników zakładają, że przewożone zwierzęta nie mogą być uciążliwe dla pozostałych współpasażerów. Przewożąc psa musimy pamiętać o zabraniu jego książeczki zdrowia z uzupełnionymi szczepieniami przeciw wściekliźnie.

Zwierzęta nie mogą być trzymane na miejscach do siedzenia lub leżenia, dotyczy to zarówno pupili przewożonych w transporterach, jak i tych jadących „luzem”. Każdy pies, który nie jest umieszczony w transporterze, musi być trzymany na smyczy i w kagańcu. Wyjątkiem są psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Dodatkowo obowiązuje zasada odpowiedzialności za stan sanitarny przedziału, w którym przewozimy nasze zwierzęta.

Europejski paszport dla psa czy kota

Przepisy UE ułatwiają podróżowanie do innego państwa UE (w tym przypadku 27 państw UE oraz Norwegii i Irlandii Północnej) z psem, kotem lub fretką. Przepisy te regulują również podróże do UE z państwa lub terytorium poza granicami UE.

Europejski paszport dla zwierząt domowych to dokument sporządzony według standardowego wzoru UE, niezbędny do podróżowania między państwami UE. Zawiera opis i szczegółowe dane zwierzęcia domowego, w tym dane dotyczące jego mikroczipu lub wytatuowanego kodu, a także wpis dotyczący szczepienia przeciwko wściekliźnie i dane kontaktowe właściciela oraz weterynarza, który wydał paszport. Więcej o przepisach UE dotyczących przewozu zwierząt przeczytasz TUTAJ.

Materiał został przygotowany dzięki wsparciu partnera – firmy Track Tec, czołowego europejskiego producenta materiałów do budowy nawierzchni kolejowej.

Udostępnij