Paneliści II Kongresu ESG

Stawiamy na efekty

Głęboko wierzymy w siłę współpracy, dlatego do udziału w drugim Kongresie ESG zaprosiliśmy wielu znakomitych ekspertów. Jesteśmy przekonani, że możliwość spojrzenia na omawiane zagadnienia z wielu perspektyw przyczyni się do osiągnięcia założonych przez nas celów i pozwoli na dalszy rozwój idei ESG.

Paneliści

Przedstawiamy Panelistów drugiego Kongresu ESG:

Joanna Berendt-Zych

Dziennikarką społeczną. W 2022 r. wystartowała z niezależnym projektem na YouTube, SKRAWKI, w ramach którego przeprowadza wywiady na ważne społecznie tematy, m.in. z osobami wykluczonymi. Wcześniej zajmowała się m.in. koordynacją pracy reporterów newsowych w Wirtualnej Polsce, a także kierowała programem anglojęzycznym w Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas. Od 2010 r. współpracowała z „The New York Times”, a w latach 2014-2021 była stałą korespondentką „NYT” w Polsce. Wcześniej pracowała m.in. w dziale Opinie „Faktu”, „Polsce The Times”, była wydawczynią serwisu Wiadomości i strony głównej Gazeta.pl. Współpracowała też z wieloma innymi tytułami w Polsce i zagranicą.

Aleksandra Marcinkowska

Prezes EDU SMART TC Limited Irlandia, właścicielka 3 spółek zagranicznych – Certyfikowanego Centrum Szkoleniowego EDU SMART Training Centre Limited oraz AUTPOST Limited – akademia edukacyjna, Współtwórca Academy Of Sustainable Development ESG, audytor ISO, ekspert CSR & ESG, mediator, szkoleniowiec, międzynarodowy doradca imigracyjny, doradca biznesu i klastrów irlandzkich, dyplomowany doradca zawodowy i personalny, pedagog i diagnosta, wykładowca akademicki na University of Bradford, gdzie skończyła studia doktoranckie na wydziale prawa i jest w trakcie pisania rozprawy z prawa imigracyjnego i strategiach administracji publicznej post BREXIT – zabezpieczenie statusu osiedleńca. Terapeuta i diagnosta PTSD. Pracuje na zlecenie rządu brytyjskiego Home Office wprowadzając kolejne strategie post brexit na arenie międzynarodowej.

Specjalizuje się w budowaniu strategii dla biznesów, osób prowadzących biznes, audytach potrzeb, audytach ISO, CSR, ESG, procesach rekrutacji, standardach, badaniu potrzeb szkoleniowych firm i szkoleniach dla policji, social services, służb i kadry zarządzającej.

Hubert Biskupski

Zastępca redaktora naczelnego „Super Expressu”, szef „Super Biznesu”, superbiz.pl i ekonomicznej strony SE. Publicysta, z wykształcenia historyk, inicjator prestiżowego konkursu Złotych Laurów „Super Biznesu”.

Omenaa Mensah

Przedsiębiorczyni, inwestorka i filantropka. Jest prezeską i wspólniczką kilkunastu spółek. Sukcesywnie rozwija różne sfery działalności biznesowej. Omenaa Mensah pełni również funkcję Prezeski własnej fundacji Omenaa Foundation oraz Wiceprezeski Rafał Brzoska Foundation.

Charytatywność jest dla Omeny podwaliną wszystkich aktywności, również biznesowych. Aktywnie wspiera inicjatywy charytatywne i osobiście angażuje się w pomoc potrzebującym.

Najważniejszym filarem jej działalności filantropijnej jest edukacja.

Jest pomysłodawczyni Wielkiej Aukcji Charytatywnej Top Charity, największego i najbardziej prestiżowego wydarzenia charytatywnego w Polsce.

 

Sebastian Ogórek

Szef wyborcza.biz i redakcji ekonomicznej „Gazety Wyborczej”. Wcześniej długoletni dziennikarz  pracujący m.in. dla „Pulsu Biznesu”, Polskiego Radia oraz Wirtualnej Polski. Był też redaktorem naczelnym serwisu money.pl oraz prowadzącym program „Money. To się liczy”. Laureat nagród dziennikarskich, w tym m.in. Nagrody im. Mariana Krzaka przyznawanej przez ZBP. Nominowany do Grand Pressa w kategorii reportaż oraz do nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Magdalena Pawlak

Prezeska Fundacji Dorastaj z Nami opiekującej się dziećmi, które straciły rodzica w trakcie pełnienia służby publicznej. Z wykształcenia psycholog kliniczny z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, mentorka, autorka książki „Rozmowy o szczęściu” służącej wszystkim tym, którzy szukają harmonii, spokoju, poczucia satysfakcji – nie tylko w życiu zawodowym.

Angażowała się w realizację projektów kulturalnych m.in. jako kuratorka wystawy „Jan Karski – człowiek wolności” Muzeum Historii Polski, przetłumaczonej na kilkanaście języków, czy w projekt budowy Centrum Informacyjnego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Urszula Pasławska

polityk, samorządowiec. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2006–2012 wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, w latach 2012-2015 Wiceminister Skarbu Państwa, od 2015
posłanka na Sejm VII, VIII oraz IX kadencji. Od 2019 roku pełni funkcję przewodniczącej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Zasobów Naturalnych. Jej priorytety to również rozwój regionu, polityka prorodzinna oraz szeroko rozumiane sprawy kobiet. Od 2012 roku jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Justyna Piszczatowska

Redaktor naczelna green-news.pl, serwisu poświęconego projektom biznesowym wspierającym zrównoważony rozwój i walkę ze zmianami klimatu. Karierę w dziennikarstwie zaczynała w „Gazecie Giełdy Parkiet”. Później publikowała również w „Rzeczpospolitej”, „Bloomberg Businesweek Polska”, w serwisie internetowym „Wysokie Napięcie”, który współtworzyła, a także w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Była czterokrotnie nagradzana w konkursie Towarowej Giełdy Energii za najlepsze artykuły poświęcone rynkom energii elektrycznej i gazu.

Piotr Rożek

Kierownik Redakcji PAP Biznes. W Polskiej Agencji Prasowej pracuje ponad 20 lat, początkowo jako dziennikarz Serwisu Ekonomicznego specjalizujący się w tematyce giełdowej, następnie przez 7 lat szef zespołu giełdowego w PAP Biznes, a następnie redaktor ds. analizy rynków finansowych i rozwoju Serwisu Ekonomicznego PAP Biznes. Od 2014 roku Zastępca Redaktora Naczelnego PAP Biznes, a od września 2022 roku Kierownik Redakcji PAP Biznes.

Dominika Sikora

Zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”. Absolwentka wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja: polityka społeczna. Z Gazetą Prawną związana od 2003 roku. Specjalizuje się w tematyce z zakresu ochrony zdrowia. Dwa razy wyróżniana w kategorii media w konkursie Menadżera Zdrowia. W 2010 roku nagrodzona nagrodą Konfederatki w kategorii media przyznawana przez Pracodawców RP. W 2022 r. w ramach XII edycji „Pracodawca Godny Zaufania” uzyskała nagrodzę dziennikarską w kategorii Prasa za dociekliwość i rzetelne informowanie o sytuacji w polskiej służbie zdrowia, krytyczne spojrzenie w zakresie legislacji i działania systemu ochrony zdrowia w Polsce, zwracanie szczególnej uwagi na kwestie pracownicze.

Barbara Socha

Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktoranckich studiów ekonomiczno-społecznych w SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako dyrektor komunikacji, rzecznik prasowy i dyrektor ds. marketingu przemysłowego w IBM Polska na Europę Środkowo-Wschodnią. W latach 2018-2019 r. zajmowała się m.in. projektami badawczymi i koordynacją kampanii społecznych dla Fundacji Mamy i Taty. W grudniu 2019 r. została powołana na Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Odpowiada za przygotowanie i wdrażanie projektu Strategii Demograficznej oraz promowanie i upowszechnianie kultury prorodzinnej. Współpracuje z Radą Rodziny przy Minister Rodziny i Polityki Społecznej.

Dr hab. Piotr Stankiewicz

Socjolog, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyrektor Programu Przemysł w Forum Energii. Realizuje projekty na styku nauki, sektora publicznego i biznesu. Specjalizuje się w społecznych aspektach wdrażania technologii związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną. 

W Forum Energii odpowiedzialny za program transformacji przemysłu ze szczególnym naciskiem na jego dekarbonizację. Od ponad dziesięciu lat bada wdrażanie programu polskiej energetyki jądrowej, kontrowersje wokół poszukiwania gazu łupkowego oraz strategie niskoemisyjnej transformacji przedsiębiorstw. Prowadził badania na uniwersytetach w Kolonii i Hamburgu. Był dyrektorem Łukasiewicz-Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ. Ukończył program Leadership Academy for Poland. Wydał książkę „Gra w Atom. Społeczne zarządzanie technologią w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce”.

Wojciech Szeląg

Urodzony w 1967 roku w Gdańsku, z wykształcenia historyk. W Telewizji POLSAT od początku jej istnienia (1992). Wydawca, prowadzący i reporter, twórca i współtwórca wszystkich jej programów ekonomicznych na antenach Polsat, TVBiznes, Polsat Biznes, Polsat News. Od 2021 dziennikarz Interia.pl (Grupa POLSAT).

Andrzej Szumowski

Wiceprezes zarządu Wyborowa S.A., prezes zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, członek Rady Głównej Związku Pracodawców „Polski Przemysł Spirytusowy” oraz prezes Fundacji Muzeum Polskiej Wódki.

Ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studia PR w Szkole Głównej Handlowej. Swoją 30-letnią karierę zawodową rozpoczął w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Później pełnił funkcję Podsekretarza Stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, doradcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, doradcy Ministra Spraw Zagranicznych i Ministra Rolnictwa oraz eksperta ECOSOC.

Jest wiceprezesem Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, wiceprezesem Polsko-Latynoamerykańskiej Rady Biznesu oraz Przewodniczącym Komitetu AgroBiznes w Polsko-Francuskiej Izbie Gospodarczej.

Od 20 lat wykłada budowanie wizerunku kraju na arenie międzynarodowej na Studiach Podyplomowych Public Relations w Szkole Głównej Handlowej.

Katarzyna Szwarc

Pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów. Jest absolwentką Instytutu Spraw Publicznych London School of Economics, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu “RethinkingCapitalism” pod kierunkiem prof. Mariany Mazzucato na University College London.

Ma wieloletnie doświadczenie pracy w instytucjach rynku finansowego. Karierę zawodową rozpoczęła na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2013-2015 zarządzała Biurem Polityki Regulacyjnej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). W latach 2015-2020 menedżerka polityki publicznej i relacji rządowych w Intercontinental Exchange: New York Stock Exchange w Londynie i Brukseli. Następnie współpracowała z LSE GranthamResearchInstitute w obszarze finansowania sprawiedliwej transformacji oraz Fundacją Instrat jako liderka programu Zrównoważone Finanse.

Zasiadała w wielu grupach roboczych i doradczych m.in. przy ESMA (European Securities and Markets Authority).

Damian Kuraś

Wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, dyrektor Instytutu ESG. Przez wiele lat dziennikarz biznesowy TVN24. Prowadził serwisy gospodarcze, magazyny „Bilans” i „Praca”, był współgospodarzem studia telewizyjnego TVN24 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wcześniej realizował programy publicystyczne w Telewizji Polskiej. Wspiera wizerunkowo Olimpiady Specjalne Polska – pełnił funkcję rzecznika prasowego polskiej reprezentacji na Światowe Igrzyska Abu Dhabi 2019. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych w Warszawie.

Krzysztof Pietraszkiewicz

Prezes Związku Banków Polskich. Absolwent Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowych Studiów SGH w zakresie Finansów i Bankowości. Od 1991 r. związany ze Związkiem Banków Polskich jako Dyrektor Biura, następnie Dyrektor Generalny ZBP, od kwietnia 2003 r. prezes. Sekretarz Rady Nadzorczej Biura Informacji Kredytowej S.A. Od 2003 do 2016 r. członek Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Założyciel i współzałożyciel firm infrastruktury bankowej oraz Polskiego Instytutu Dyrektorów. Współtwórca Krajowej Izby Rozliczeniowej i systemu płatniczego Telbank, Biura Informacji Kredytowej, Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, Warszawskiego Instytutu Bankowości, Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Agencji Monitoringu Rynku Obrotu Nieruchomościami. Prezes Fundacji „Promyk Słońca’’ na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Wiceprezes Kapituły „Teraz Polska’’. Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w I Kadencji, Członek Rady Nadzorczej PESA Bydgoszcz SA od lipca 2014 do listopada 2018 r. Od czerwca 2018 r. Prezes Polskiego Forum Akademicko- Gospodarczego. Doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej.

dr hab. Marcin Wiącek

Rzecznik Praw Obywatelskich. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych. Kierownik Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Centrum Prawa Amerykańskiego (2006 r.). Od 2019 r. jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003–2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. W latach 2007-2021 był zatrudniony w Biurze Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2014–2016 był kierownikiem aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji. Był również członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Członek Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain, działającym na Wydziale Prawa i Administracji UW.

Kamil Wyszkowski

Przedstawiciel, Dyrektor Wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland (UN GCNP). W ONZ pracuje od 2002 roku. W latach 2009-2014 dyrektor biura United Nations Development Programme (UNDP) w Polsce, od 2004 do dziś Przedstawiciel UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia ONZ współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi). Od 2011 roku Dyrektor Centrum Transferu Wiedzy – Know How Hub (powołanego w ramach UNDP Poland, obecnie zarządzanego przez UN GCNP).