Patriotyzm gospodarczy to nie tylko codzienne wybory konsumenckie ukierunkowane na zakup polskich produktów i usług. Filarem bezpieczeństwa i stabilności jest gospodarka oparta na przedsiębiorstwach z polskim kapitałem. Wielu rodzimych i regionalnych liderów biznesu doskonale konkuruje z zagranicznymi podmiotami, wyróżniając się wysoką jakością czy innowacyjnymi technologiami. Jak tegoroczni laureaci w eksporcie, przemyśle, sektorze MŚP i filantropii – udowadniają, że w patriotyzmie gospodarczym drzemie ogromny potencjał i jest to wartość, którą należy stale pielęgnować.
Organizatorzy konkursu „Polski Przedsiębiorca 2022 Gazety Polskiej Codziennie” po raz ósmy wyłonili polskich przedsiębiorców i filantropów wspierających osoby m.in. z niepełnosprawnościami. „Ideą konkursu jest promowanie polskich przedsiębiorców i dążenie do tego, by w gospodarce krajowej i zagranicznej odgrywali coraz większą rolę. Bo patriotyzm ma różne oblicza. Jednym z jego wymiarów jest aspekt gospodarczy. Tegoroczni nominowani i laureaci wnoszą istotny wkład w rozwój polskiej gospodarki. Dlatego chcemy uhonorować ich pracę i docenić za osiągnięcia w stale rosnącym potencjale krajowych zasobów” – podkreślają organizatorzy, przypadającej w tym roku, VIII edycji konkursu.
Nagrodą Polskiego Przedsiębiorcy 2022, ósmej edycji plebiscytu, Kapituła Konkursu postanowiła wyróżnić – w kategorii „Eksporter” – Tadeusza Konaszuka, prezesa zarządu firmy P.W. VIKKING KTS Sp. z o.o. W kategorii „Innowator” laureatem został dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu Mo-BRUK SA, ubiegłoroczny laureat w kategorii „Lidera przemysłu”. W kategorii „Reprezentant MŚP” statuetkę wręczono firmie Rolniczy Handel Detaliczny Ewa Klimek. Natomiast Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska zostało docenione za dotychczasową działalność w kategorii „Filantrop”. Decyzją redakcji „Gazety Polskiej Codziennie” wyróżnienie otrzymał Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
Patronat honorowy nad tegoroczną edycją sprawuje Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Wydarzeniu patronują Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Wśród patronów medialnych są m.in.: Polskie Radio 24, TVP3 Warszawa, TVP Info, a także media Strefy Wolnego Słowa, w tym: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portale Niezależna.pl, FilaryBiznesu.pl, TV Republika, a także Radio Niepokalanów i Audytorium 17.
Laureaci konkursu „Polski Przedsiębiorca 2022 Gazety Polskiej Codziennie”:
- w kategorii „Eksporter”: P.W. VIKKING KTS Sp. z o.o. – Tadeusz Konaszuk, Prezes Zarządu.
P.W. VIKKING KTS Sp. z o.o. od ponad 33 lat realizuje swoją misję, jaką jest produkcja najwyższej jakości energooszczędnych, kompozytowych drzwi wejściowych i okien PVC z opatentowaną strukturą drewnopodobną Real Wood. Firma od kilkudziesięciu lat jest pionierem na rynku stolarki otworowej w zakresie produkcji personalizowanych drzwi i okien. Wprowadzone przez polskiego producenta innowacje zdobyły dużą popularność na wielu rynkach europejskich i światowych. Znaczącą część swojej produkcji, firma eksportuje do Europy i poza Stary Kontynent. Główne rynki eksportowe spółki to: Stany Zjednoczone, Kanada, Irlandia, Norwegia, Francja, Włochy, Litwa, Łotwa Estonia, a także Korea Południowa.
- w kategorii „Innowator”: Mo-BRUK SA – dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu.
Firma Mo-BRUK jest liderem branży przetwarzania odpadów przemysłowych w Polsce. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w linie do unieszkodliwiania odpadów spółka jest w stanie zutylizować zdecydowaną większość rodzajów odpadów powstających w naszym kraju. Notowana na warszawskiej giełdzie spółka stawia na rozwój technologiczny oraz zwiększanie potencjału wytwórczego, szczególnie w obszarze zestalania i stabilizacji. Jest to wyjątkowa – na skalę europejską – kompetencja spółki, jeśli chodzi o przetwarzanie odpadów niebezpiecznych. Misją firmy Mo-BRUK jest zapewnienie wszystkim zainteresowanym klientom usługi utylizacji odpadów każdego rodzaju, z gwarancją ich dalszego przetworzenia, zgodnie z zachowaniem najwyższych wymogów ochrony środowiska.
- w kategorii „Reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw”: Rolniczy Handel Detaliczny Ewa Klimek – Ewa Klimek.
RHD Klimek wytwarza wędliny i inne wyroby z mięsa pochodzącego z własnej trzody chlewnej. Dzięki niepowtarzalnym recepturom wyroby firmy wyróżniają się na rynku dobrym smakiem i jakością, bez stosowania sztucznych konserwantów i barwników. Na początku firma swoją działalność opierała na sprzedaży produktów na rynkach lokalnym i regionalnym, a od kilku miesięcy także w Warszawie, na kiermaszu promującym żywność własnej produkcji, która pochodzi z indywidualnych gospodarstw rolnych. Zakładając firmę, Klimkowie chcieli pokazać, że można z powodzeniem produkować żywność bez konserwantów, a jednocześnie zachęcić rolników do otwierania własnej działalności opierającej się na zdrowej żywności, przy okazji promując hasło „Produkt polski”.
- w kategorii „Filantrop”: Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska.
Główną działalnością stowarzyszenia jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Poza sportem stowarzyszenie tworzy inicjatywy zmieniające świadomość społeczeństwa dotyczące potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność na początku lat 80. Od tego czasu systematycznie rozwijał się dzięki zaangażowaniu i oddaniu rodzin sportowców, trenerów, wolontariuszy i działaczy.
Źródło: Fot. Zbyszek Kaczmarek/ Gazeta Polska