Przejdź do treści

Młodzi i utalentowani z Polski. EuroSkills 2022 – zawody specjalistów!

W przyszłym roku Polska będzie gospodarzem konkursu EuroSkills 2023, który odbędzie się w Gdańsku, zaś już w listopadzie br. będziemy mogli śledzić krajową imprezę SkillsPoland 2022, która wyłoni najlepszych zawodników na przyszłoroczny turniej.

W szranki stają najlepsi

Czym są EuroSkills? Wielkim konkursem umiejętności zawodowych dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych i technicznych. Zawodnicy przez cztery dni rywalizują w ponad 40 konkurencjach z sześciu obszarów zawodowych: Technologia informacyjna i komunikacyjna, Technologia wytwarzania i inżynieria, Technologia budowlana, Transport i logistyka, Usługi społeczne oraz Sztuka i moda. Każde państwo może zgłosić w danej konkurencji jednego zawodnika bądź jedną drużynę.

EuroSkills to również liczne imprezy towarzyszące – prezentacje, wystawy, debaty i konferencje oraz seminaria branżowe.

– Jest to okazja, by państwa zaprezentowały potencjał swoich zawodników, poziom kształcenia kadr
i swoje podejście do edukacji zawodowej – wskazuje Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dr hab. Paweł Poszytek. Fundacja odpowiada w Polsce za organizację krajowego etapu SkillsPoland a w przyszłym roku będzie organizować  mistrzostwa Europy – EuroSkills  Gdańsk 2023.

Młodzi, utalentowani, z Polski

Jak wskazuje Dyrektor Generalny FRSE, konkursy EuroSkills to jeden z elementów pokazywania młodym ludziom, że edukacja zawodowa ma nie tylko znaczenie dla krajowej gospodarki, ale zapewnia duże możliwości kariery.

– Oczywiście, chodzi nam przede wszystkim o karierę w Polsce. To mit, że młodzi ludzie po szkołach zawodowych czy technikach marzą przede wszystkim o tym, by wyjechać za granicę i tam, z dala od rodziny i bliskich, podejmować stałą pracę. Nie jest przypadkiem, że coraz więcej młodych wraca z zagranicy do kraju, a i coraz mniej wybiera budowanie życia i kariery za granicą. Płaca jest istotna, ale bardzo istotna jest również pewność zatrudnienia, możliwości zdobywania nowych kwalifikacji i komfort pracy – mówi dr hab. Poszytek.

Brytyjczycy obliczają, że konkursy pod egidą WorldSkills generują nawet 55 mln funtów zysku dla państwa – przede wszystkim chodzi o wzrost umiejętności zawodowych uczestników. Organizowane w ramach WorldSkills doradztwo zawodowe generuje od 20 do 27 mln funtów korzyści i dodatkowo 4-5 mln funtów w związku z tzw. efektem przywództwa i wprowadzeniem do brytyjskich branż najlepszych praktyk europejskich.

– Polska może zyskać młode pokolenia zdolnych, ambitnych i kreatywnych fachowców, zaś polskie firmy mogą nawiązać partnerstwa i kontakty biznesowe z firmami z całego świata. Możemy pokazać, jak silna i perspektywiczna jest polska gospodarka – mówi Paweł Poszytek.

Na uczestników Skillsów baczną uwagę zwracają światowe koncerny. Korporacje starają się wyłowić najlepszych: na przykład co czwarty zatrudniony w koreańskiej centrali Samsunga to finalista zawodów WorldSkills.

Sto tysięcy gości w Gdańsku

EuroSkills 2023 – europejski element światowego konkursu WorldSkills – miał się odbyć w Sankt Petersburgu, ale, ze względu na rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, został przeniesiony do Polski.

– Mówi się, że skillsy są Igrzyskami Olimpijskimi Zawodów Branżowych – wskazuje Paweł Poszytek. – Na świecie są traktowane bardzo poważnie. W ceremoniach otwarcia i zamknięcia, podobnie jak w przypadku igrzysk sportowych, biorą udział reprezentanci rządu różnych państw. We wsparcie dla przedsięwzięcia angażują się najwyższe władze – np. prezydenci USA i Francji czy kanclerz Niemiec.

EuroSkills 2023 odbędą się 5-9 września 2023 r. w Gdańsku. Weźmie w nich udział 600 zawodników w wieku od 18 do 25 lat oraz 500 czołowych ekspertów z 31 krajów. Imprezę będzie obsługiwało ok. 800 wolontariuszy.

Dyrektor Generalny FRSE szacuje, że impreza zgromadzi około stu tysięcy kibiców z Polski i zagranicy, w tym polityków, specjalistów, dziennikarzy.

Dla Polski  oczywiście oznacza to dodatkowe zyski, związane z przyjazdem tak licznego grona gości
z zagranicy. Dzięki skutecznym zabiegom polskiego rządu o przeniesienie EuroSkills 2023 z Rosji do Polski  nasz kraj odczuje korzyści na różnych polach.

 

Materiał Partnera Strategicznego Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania”

Udostępnij