Przejdź do treści

Operacja Czysta Rzeka rusza po raz piąty

Zbliża się wiosna, więc tradycyjnie Operacja Czysta Rzeka szykuje się na ogólnopolskie porządki na łonie natury. Jeśli zależy Ci na walorach przyrodniczych Twojego otoczenia, jeśli cenisz wokół siebie czystą zieleń i nie tolerujesz śmieci, ta akcja jest dla Ciebie.  Dzięki Twojemu zaangażowaniu damy szansę kolejnym pokoleniom na cieszenie się urokami natury w przyszłości. Biorąc udział w akcji, masz realny wpływ na nasze środowisko. Zorganizuj sztab lokalny, wybierz miejsce do posprzątania lub zgłoś się do akcji jako uczestnik. Rejestracja rusza 1 marca, a pierwsze tegoroczne sprzątanie można zorganizować już 14 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Działań na rzecz Rzek.

 

Największa skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek w Polsce pod hasłem „Operacja Czysta Rzeka” działa od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2000 wolontariuszy z całej Polski zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok akcja poszerzała zasięg i gromadziła coraz więcej zaangażowanych na łonie natury. W ubiegłym roku chętnych do sprzątania było już ponad 8600, a zebranych odpadów 230 ton. Podczas czterech edycji ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci. Od roku 2021 odbywają się także edycje letnie, czyli akcje sprzątania rzek z poziomu kajaka.

Przygotuj się na wiosnę, sprzątając okolicę

Inicjatywa ma charakter ogólnopolski, a jej aktywność uruchamia się na wiosnę, bo właśnie wtedy przyroda budzi się do życia. Topniejący śnieg oraz nierozwinięta jeszcze roślinność odkrywają ogromne pokłady śmieci w zaroślach, przy spacerowych ścieżkach w lesie czy na polanach przylegających do koryta rzeki.

„Po raz piąty zmierzymy się z problemem wszechogarniających śmieci. Dzięki naszym regularnym działaniom w plenerze czy społecznym ekopatrolom, miejsc do posprzątania ubywa, ale wiemy też, że pojawiają się nowe, wciąż mamy do czynienia z procederem dzikich wysypisk czy pozostawiania śmieci w okolicach biesiadowania czy relaksu. Nie możemy na to bezczynnie patrzeć, więc po raz kolejny zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji, by posprzątać najbliższe otoczenie lub inny wybrany teren zielony” – mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizatorów Operacji Czysta Rzeka.

Zarejestruj sztab lub zgłoś się do akcji

Rejestracja sztabów startuje 1 marca i już tradycyjnie odbędzie się drogą elektroniczną poprzez stronę internetową akcji www.operacjarzeka.pl.

„W systemie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik. Szefem sztabu może zostać osoba dorosła, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. W takiej roli najlepiej odnajdują się osoby przedsiębiorcze i z charyzmą, lokalni liderzy czy członkowie organizacji pozarządowych. Na naszej stronie pojawi się interaktywna mapa z pinezkami, które będą oznaczać miejsca, wybrane przez szefa sztabu, w których zaplanowano akcje i w ten sposób będzie można się do nich zapisać jako uczestnik. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję Operacji Czysta Rzeka na swoim obszarze działania” – zapowiada Daniel Parol.

Jednym z takich pomocnych narzędzi będzie „Przewodnik Szefa Sztabu”, dostępny pod linkiem: https://operacjarzeka.pl/poradnik-szefa-sztabu/.

„Jeśli więc chciałbyś zorganizować akcje sprzątania, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, ta publikacja poprowadzi Cię krok po kroku. Zachęcamy też do kontaktu z naszą infolinią, po nr tel. 22 290 20 40 czynną od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 lub pod mailem e-mail: rzeka@operacjarzeka.pl, gdzie można dopytać o szczegóły oraz rozwiać istniejące wątpliwości” – zachęca organizator „Operacji Czysta Rzeka”.

 

 

Udostępnij