Przejdź do treści

Raport KPMG: Perspektywy zrównoważonego rozwoju polskiej branży farmaceutycznej

Branża farmaceutyczna jest aktualnie jedną z najważniejszych społecznie i jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Wraz ze zwiększeniem świadomości społeczeństwa interesariusze zwracają coraz większą uwagę na aktywność firm w obszarach ESG.

 

Najwięksi gracze w branży muszą dostosować się do nowych regulacji – między innymi unijnej dyrektywy dotyczącej należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz nowych standardów raportowania ESRS.

Kluczowe wnioski z badania KPMG

  • Transparentność podatkowa
    Prawie połowa szefów przedsiębiorstw farmaceutycznych planuje wprowadzić bardziej rygorystyczne praktyki ESG dotyczące transparentności podatkowej.
  • Prawa człowieka
    Firmy sektora farmaceutycznego w kontekście praw człowieka skupiają się na trzech głównych obszarach: dostęp do leków, badania kliniczne i prawa pracownicze.
  • Cele zrównoważonego rozwoju ONZ
    Firmy farmaceutyczne odgrywają kluczową rolę w Celu 3: Dobre zdrowie i jakość życia. Utrzymanie człowieka w dobrym zdrowiu – także przez dostęp do odpowiedniego leczenia farmakologicznego – jest niezwykle istotne dla rozwoju współczesnych gospodarek.
  • Raportowanie ESG
    W ramach ESRS znajdą się standardy sektorowe, w tym standard ESRS Pharma and Biotechnology. Firmy farmaceutyczne będą musiały dostosować się do zbierania niezbędnych danych i przygotować do zaprezentowania ich w raporcie niefinansowym.

Więcej: https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pl/pdf/nofol/pl-raport-kpmg-w-polsce-perspektywy-zrownowazonego-rozwoju-polskiej-branzy-farmaceutycznej.pdf

Udostępnij