Przejdź do treści

Rośnie znaczenie ESG due diligence

Aż 80% inwestorów deklaruje, że ESG stanowi istotny element w ramach transakcji M&A, zaś ponad połowa planuje przeprowadzać badanie ESG due diligence w odniesieniu do większości planowanych transakcji w ciągu najbliższych 24 miesięcy. Najbardziej zauważalną korzyścią z analizy ESG, zdaniem inwestorów, jest lepsza identyfikacja ryzyk i szans na wczesnym etapie transakcyjnym – wynika z raportu KPMG pt. „Global ESG Due Diligence+ study 2024”.

ESG due diligence staje się nieodzownym elementem współczesnych procesów transakcyjnych na polskim rynku. Pozwala nie tylko identyfikować ryzyka środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym, ale także przyczynia się do budowania wartości dodanej poprzez optymalizację kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej i poprawę reputacji przedsiębiorstwa. Inwestorzy coraz częściej zwracają uwagę na kwestie ESG przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Podmioty, które nie przykładają wagi do tych zagadnień, mogą być postrzegane jako mniej atrakcyjne i być obciążone większym ryzykiem.

Wyniki badania przeprowadzonego przez KPMG wskazują, że aż 80% inwestorów deklaruje, że ESG stanowi istotny element w ramach transakcji M&A, co podkreśla rosnącą świadomość i znaczenie analizy ESG w kontekście oceny wartości i ryzyka podmiotu. Ponad połowa badanych inwestorów planuje przeprowadzać badanie ESG due diligence w odniesieniu do większości planowanych transakcji w ciągu najbliższych 24 miesięcy. 79% doświadczonych inwestorów wykorzystuje wyniki badania ESG due diligence do opracowywania planów działania po zamknięciu transakcji, co potwierdza integralność analizy ESG w długoterminowej strategii inwestycyjnej. Ponadto 45% ankietowanych inwestorów doświadczyło istotnego wpływu wniosków płynących z analizy ESG due diligence na przeprowadzane transakcje (z czego ponad połowa potencjalnie mogła stanowić tzw. „deal breakers”, czyli czynniki wpływające na decyzję o wstrzymaniu/zaniechaniu transakcji).

Obserwujemy na polskim rynku coraz większą liczbę transakcji, w których, oprócz standardowego badania zagadnień finansowych, podatkowych czy prawnych, przeprowadza się pogłębione analizy kwestii środowiskowych, społecznych czy związanych z ładem korporacyjnym. Wyniki z przeprowadzonego badania dotyczącego kwestii ESG dostarczają inwestorom konkretnych informacji, które pomagają im przygotować plany działania w celu wdrożenia po zakończeniu transakcji. Dzięki temu założone strategie mogą być szybciej wdrożone, co skutkuje przyspieszeniem osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. ESG due diligence jest odpowiedzią na rosnące potrzeby instytucji finansujących czy ubezpieczających transakcje M&A – podkreśla Iwona Sprycha, Partner w Dziale Deal Advisory w KPMG w Polsce.

Doświadczeni inwestorzy na rynku transakcyjnym zdają sobie sprawę, iż proces due diligence to nie tylko identyfikacja ryzyka, ale także poszukiwanie wartości dodanej. Tę wartość można osiągnąć poprzez realizację celów strategicznych w kontekście ESG. Analiza ESG due diligence pozwala na lepsze zrozumienie potencjału firmy oraz identyfikację obszarów, w ramach których można wdrożyć innowacyjne praktyki, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do zwiększenia wartości przedmiotu transakcji i budowania zaufania wśród interesariuszy – zaznacza Katarzyna Wołczkiewicz, Associate Director w Dziale Deal Advisory w KPMG w Polsce.

Inwestorzy dostrzegają dwie główne korzyści wynikające z przeprowadzenia badania ESG due diligence. Są to, po pierwsze, aspekty finansowe związane z identyfikacją ryzyka lub szans na wczesnym etapie transakcyjnym, z czym zgodziło się 58% respondentów, a także możliwość skuteczniejszego reagowania na wymogi regulacyjne – na takie stwierdzenie wskazało 44% badanych.

Z pełną treścią raportu „Global ESG Due Diligence+ study 2024” można zapoznać się na stronie.

Udostępnij