Przejdź do treści

Równi w różnorodności

Pięknie można się nie tylko przyjaźnić, ale też różnić – KGHM prowadzi pilotażowy program edukacyjny dla pracowników „Równi w różnorodności”. Oprócz warsztatów dla załogi, już 1 czerwca odbędzie się specjalna konferencja „NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Siła różnic, czyli jak tworzyć środowisko pracy czerpiące z potencjałów”. Wydarzenie patronatem objęło Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Zjawisko neuroróżnorodności coraz częściej przebija się w świadomości społecznej. Rokrocznie wiele firm, w tym KGHM, angażuje się w szereg akcji, jak choćby „Polska na niebiesko”, której zadaniem jest propagowanie świadomości na temat autyzmu. Autyzm, to jednak nie jedyne zaburzenie, które mieści się w tym pojęciu. Wymienić można również ADHD, dysleksję, dysgrafię, dyskalkulię, zespół Tourett’a czy wysoko wrażliwą osobowość.

Miedziowa spółka oprócz zaangażowania w ogólnopolskie projekty związane z neuroróżnorodnością, podejmuje też własne działania. W ramach pilotażowego projektu dla pracowników KGHM i przedstawicieli szkół patronackich w Zagłębiu Miedziowym zorganizowane zostały warsztaty „Równi w różnorodności’. Wykłady poprowadzili specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. o tym, jak funkcjonują osoby neuroróżnorodne na rynku pracy czy w środowisku biznesowym albo jak integrować zespoły z udziałem osób neuroróżnorodnych.

– Chcemy budować świadomość naszej organizacji na temat neuroróżnorodności zarówno wśród pracowników, jak i naszego otoczenia biznesowego oraz społecznego. Chcemy pokazać, jak dużą wartość dodaną może przynieść współdziałanie w ramach różnorodnych zespołów. Na bazie różnic będziemy budować coś wyjątkowego – powiedział Marek Makuch, dyrektor naczelny ds. zarządzania zasobami ludzkimi KGHM Polska Miedź S.A.

Kolejnym etapem działań KGHM będzie specjalna konferencja pt. „NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Siła różnic, czyli jak tworzyć środowisko pracy czerpiące z potencjałów” pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca w pałacu w Krotoszycach, gościem specjalnym będzie Wiceminister Marzena Machałek.

Podczas spotkania w Krotoszycach podsumowane zostaną warsztaty przeprowadzone wśród pracowników KGHM, ale zaplanowane są również wykłady o tym jak budować środowisko pracy, która sprzyja wszystkim.

Badania wskazują, że zjawisko neuroróżnorodności może dotyczyć od 15 do 20 proc. ogólnej populacji. W praktyce oznacza to, że w swoim otoczeniu spotykamy się na co dzień z osobami neuroatypowymi, nie tylko w przypadku dzieci i młodzieży, ale również w środowisku zawodowym. Próby zdobycia odpowiedniej wiedzy jak funkcjonuje mózg osób nietypowych, nauczenie się właściwego z nimi obchodzenia, a przede wszystkim czerpania z ich pozytywnych aspektów zaczynają być coraz powszechniejsze wśród świadomych pracodawców.

Naukowcy jednoznacznie wskazują, że różnorodne zespoły są efektywniejsze, lepiej się uzupełniają. Osoby neuroatypowe wnoszą do środowiska pracy wiele pozytywnych kompetencji, takich jak: koncentracja na szczegółach, kreatywność, wyobraźnia przestrzenna czy wysoka motywacja i wytrwałość.

Udostępnij