Przejdź do treści

WARTA warta posprzątania

Akcja „WARTA warta posprzątania” odbędzie się w dniach 12-13 września w Poznaniu pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta. To już druga edycja porządkowania brzegów Warty organizowana we współpracy Fundacji Nasza Ziemia z firmą LIDL Polska, jako specjalna inicjatywa najstarszej akcji ekologicznej w kraju: Sprzątanie świata – Polska. W zeszłorocznym wydarzeniu nad Wartą udział wzięło 800 uczestników, którzy w 2 dni uprzątnęli brzegi z 2 ton odpadów! O tym jaki będzie wynik tegorocznych działań, stanowiących PreStart 30. edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska, przekonamy się już we wrześniu. Trwają zapisy dla wolontariuszy pragnących dołączyć do akcji.

 

WARTA warta posprzątania to akcja, która rzuca światło na rosnący problem, jakim jest śmiecenie w miejscach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Dlaczego sprzątanie nad Wartą? Poznańska Wartostrada to miejsce idealne na spotkania, przejażdżkę rowerem czy spacer. Życie nad brzegami rzeki kwitnie. Niestety wraz z nim rośnie liczba tych, którzy tam śmiecą. Dowodem na to może być zeszłoroczny wynik akcji, czyli prawie dwie tony odpadów zebranych podczas zaledwie dwóch dni akcji, głównie tzw. „śmieci weekendowych”: butelek, opakowań po jedzeniu, jednorazowych grilli.

Akcja „WARTA warta posprzątania” prowadzona jest we współpracy Fundacji Nasza Ziemia z firmą LIDL Polska, która jest zaangażowana w walkę z problemem plastiku, zgodnie ze strategią REset Plastic oraz polskiej edycji międzynarodowego ruchu na rzecz nieśmiecenia w naturze Clean Up The World.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, a Prezydent Miasta Poznania objął je Honorowym Patronatem. Wydarzenie w warstwie organizacyjnej i edukacyjnej wspierać będą jednostki miejskie, takie np. jak Zakład Zagospodarowania Odpadów czy Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. W tym roku na zaproszenie Lidl Polska do Honorowych Patronów wydarzenia dołączył UN Global Compact Network Poland.

Co czeka na uczestników?

Akcja zostanie podzielona na dwa dni i dwa główne obszary działań. 12 września przeznaczymy na sprzątanie terenów na północy, w pobliżu Mostu Lecha, dzień później – 13 września – skoncentrujemy się na obszarach na południu, w pobliżu Mostu Królowej Jadwigi. W tych lokalizacjach rozstawimy Kwatery Główne Akcji Sprzątanie świata, w których pomiędzy 11:00 a 15:30, na gotowych do działania wolontariuszy czekać będą Niezbędniki Wolontariusza NASZEJ ZIEMI: worki, rękawice, chwytaki – wszystko to, co niezbędne do sprawnego i bezpiecznego sprzątania. Dodatkowo, wzorem zeszłorocznej akcji, w Kwaterach Głównych uczestnicy będą mogli skorzystać z ekologicznych stoisk edukacyjnych oraz wziąć udział w quizach i konkursach. Nie zabraknie też atrakcji, takich jak wspólne sprzątanie z piłkarzami Warty Poznań.

Dołączając do akcji można przyczynić się nie tylko do zadbania o czystość Wartostrady, ale także do promowania postaw ekologicznych i umacniania – przede wszystkim u młodszych – nawyku porządkowania po sobie. Trwają zapisy dla wolontariuszy, którzy chcą dołączyć do akcji. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia.

Poznań w finale 30. Akcji Sprzątanie świata – Polska

Sprzątanie świata to polska edycja akcji Clean up the World, która swój początek wzięła od sprzątania Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę Clean up Australia na cały świat pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Rok później Mira Stanisławska-Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę akcją w Polsce. Patronem Honorowym ogólnopolskiej Akcji Sprzątanie świata – Polska jest Ambasada Australii.

W wydarzeniu nie chodzi o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić i poprawnie segregować odpady. W akcji Clean up The World na całym świecie uczestniczy blisko 40 milionów wolontariuszy. Akcja odbywa się zawsze w trzeci weekend września i polega na społecznym zaangażowaniu się osób, firm i instytucji w sprzątanie najbliższego otoczenia z zalegających tam śmieci.

W tym roku Akcja odbędzie się po raz 30. „WARTA warta posprzątania” będzie PreStartem wrześniowego finału.

Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję Sprzątanie świata – Polska zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Więcej o Akcji na stronie poznan.pl oraz: sprzatanieswiata.pl.

Udostępnij