W CEE Hydropolis podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w branży turystycznej – XII Forum Promocji Turystycznej – zgromadziło się około 200 gości i 33 ekspertów z Polski i z zagranicy. Prelegenci wzięli udział w merytorycznych debatach i prezentacjach dotyczących m.in. dostosowania się do zmian klimatycznych i wpływu podróżujących na turystykę zrównoważoną, nowego spojrzenia na produkt turystyczny oraz przyszłości polskich polskich biur podróży.
XII Forum Promocji Turystycznej, tak jak każda poprzednia edycja przyciągnęła ekspertów nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. Nie zabrakło przedstawicieli izb i organizacji turystycznych, hoteli, linii lotniczych, szefów ROT-ów i LOT-ów, urzędników, hotelarzy, touroperatorów i agentów turystycznych. Spotkanie prowadziły Marzena Markowska, redaktorka naczelna Waszej Turystyki i Agnieszka Puszczewicz. Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości przez Jakuba Mazura, wiceprezydenta Wrocławia. Następnie na scenie pojawił się Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.
W Hydropolis rozmawiamy o tym, jak podróżować, aby nie szkodzić środowisku, w którym się znajdujemy. Trzeba dokładnie przemyśleć każde działanie, nawet to najmniejsze. Chcemy czerpać z uroku miejsca, w którym jesteśmy, ale jednocześnie nie chcemy go zepsuć. W naszym centrum wiedzy o wodzie, jedynym tego typu obiekcie w Polsce i jednym z niewielu na świecie, każdego dnia odpowiadamy na pytania dotyczące tego, jak podróżować i jednocześnie dbać o środowisko – powiedział Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Zrównoważone podróżowanie – czy to się opłaca?
Pierwsza sesja Forum rozpoczęła się od debaty dotyczącej zrównoważonej turystyki. Do dyskusji zostali zaproszeni: Andrzej Gut-Mostowy – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Oliver Winter – właściciel i CEO a&o Hostels, Michał Fijoł – członek zarządu ds. handlowych PLL LOT, Daniel Puciato – członek zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego ds. handlowych, Alicja Wójcik-Gołębiowska – country manager CEE & Baltics, Ryanair i Jan Herget – CEO Czech Tourism.
Eksperci uważają, że przyszłość podróżowania w dużej mierze będzie zależeć od zrównoważonego rozwoju. Według przytoczonego podczas debaty raportu „Sustainable Travel Report 2022”, aż 71 proc. turystów zadeklarowało, że chce podróżować i zwiedzać w sposób bardziej zrównoważony w tym roku.
Przede wszystkim, to głównie młodzi ludzie zwracają uwagę na to, czy oferta jest ukierunkowana na zrównoważoną turystykę. Oprócz pytań o ceny, zwracają uwagę na pobliskie, lokalne atrakcje, do których mogą udać się pieszo bez zbędnego wykorzystania transportu. Odnośnie do noclegów, to także młodzi ludzie, którzy mają wizję ekologicznego i zrównoważonego rozwoju branży turystycznej coraz chętniej decydują się na pobyt w hostelach – powiedział Oliver Winter, właściciel i CEO sieci hosteli młodzieżowych a&o Hostels.
Jan Herget, CEO Czech Tourism odniósł się do regulowania napływu turystów w najpopularniejszych miejscach za pomocą wprowadzenia biletów. W odpowiedzi zareagował Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w polskim Ministerstwie Sportu i Turystyki, który uważa, że dostęp do dóbr kultury i przyrody nie powinien być ograniczony dla grupy zamożniejszych osób.
Turystyka nie będzie się rozwijać tam, gdzie jest degradowane środowisko. Powinniśmy sprawić, aby ruch turystyczny jak najmniej wpływał na ekologię, bo turyści oczekują, że ich pobyt nie wpłynie negatywnie na środowisko. W przypadku parków narodowych jest nieco ciężej nad tym zapanować, ale te atrakcje powinny być dostępne dla wszystkich. Musimy wypracować mechanizmy, które będą sprawnie działać i nie będą szkodliwe, ponieważ turystyka jest naszym dobrem, o które stale powinniśmy dbać – skomentował Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Przedstawiciele linii lotniczych Alicja Wójcik-Gołębiowska, country manager z Ryanair oraz Michał Fijoł, członek zarządu PLL LOT omówili działania, jakie podejmują przewoźnicy lotniczy w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na branżę turystyczną. LOT prowadzi szereg działań, takich jak minimalizowanie zużycia paliwa, zmniejszanie ciężaru samolotu, czy ograniczenie zużycia plastiku poprzez wprowadzenie naczyń wielorazowych. Natomiast linie Ryanair chciałyby do 2050 roku ograniczyć do zera emisję dwutlenku węgla. Wśród zmian pojawił się też obieg elektroniczny dokumentów, które nie są już drukowane. Dodatkowo plastikowe naczynia na pokładach wszystkich ich samolotów pochodzą z recyklingu.