Przejdź do treści

Zakończenie „Ferii z książką” w Galerii Delfiny

Już w najbliższy piątek – 24 lutego na kanale Fundacji XBW można zobaczyć ostatnie wydarzenie z serii „Ferie z książką”.  Wieczór autorski poświęcony będzie najnowszej książce Marcina Libickiego – „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”. W dyskusji, którą poprowadzi pisarz i publicysta Paweł Lisicki, poza samym autorem Marcinem Libickim, wezmą udział bp Michał Janocha – historyk sztuki oraz Marek Jurek – historyk i były Marszałek Sejmu RP.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego wspólnie z wydawcami i partnerami organizuje serię wydarzeń on-line, które pozwalają w trakcie zimowych wieczorów wziąć udział w spotkaniach z autorami nowości książkowych. W trakcie wydarzeń odbywają się także dyskusje dotyczące książek z udziałem wyjątkowych gości.

Zakończeniem serii „Ferie z książką” będzie wieczór autorski poświęcony najnowszej książce Marcina Libickiego – „Kościół i sztuka chrześcijańska pierwszych wieków”. W dyskusji, którą poprowadzi pisarz i publicysta Paweł Lisicki, poza samym autorem Marcinem Libickim, wezmą udział bp Michał Janocha, historyk sztuki oraz Marek Jurek, historyk i były Marszałek Sejmu RP.

„Spojrzenie na historię wczesnego chrześcijaństwa przez pryzmat jego relacji ze sztuką Są chwile decydujące w dziejach narodów, społeczeństw, państw, a także w dziejach kultury. Niewątpliwie takim momentem w historii sztuki europejskiej był III wiek, kiedy chrześcijanie, rozdarci między ikonoklazmem ortodoksji żydowskiej a wielką kulturą grecko-rzymską, dla której wyobrażenie postaci ludzkich czy zwierzęcych było samą jej istotą, wybrali Grecję i Rzym. Gdyby zdecydowali wówczas inaczej, nie mielibyśmy następnych kilkunastu wieków wspaniałej sztuki europejskiej. Marcin Libicki w swojej książce analizuje relacje między kościołem chrześcijańskim pierwszych wieków i sztuką, śledząc jej rozwój od pierwszych zabytków chrześcijańskich do wspaniałych budowli sakralnych Rawenny i Konstantynopola.” – możemy przeczytać o książce na stronie wydawnictwa

Dyskusja na temat najnowszej książki Marcina Libickiego kończy cykl trzech wirtualnych spotkań organizowanych przez Fundację im. XBW Ignacego Krasickiego podczas tegorocznych ferii. W ramach cyklu odbyły się już następujące wydarzenia:

– 24 stycznia – spotkanie z Markiem Budziszem, analitykiem obronności i geopolityki wschodniej, autorem książki „Samotność strategiczna Polski”

– 9 lutego – spotkanie zatytułowane Ziemkiewicz kontra Sakiewicz. Dyskusja pomiędzy kluczowymi komentatorami politycznymi i gospodarczymi odbyła się w oparciu o ich najnowsze publikacje – „Wielka Polska” Rafała Ziemkiewicza i „Testament I Rzeczpospolitej. Kulisy śmierci Lecha Kaczyńskiego i wojny na Ukrainie” Tomasza Sakiewicza.

Wydarzenia przyciągnęły ogromną liczbę oglądających. Organizatorem spotkań jest Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, a partnerami cyklu wydawnictwa oraz Polfrost Internationale Spedition i Vininova.

Wydarzenia można będzie obejrzeć pod adresem https://www.youtube.com/@FundacjaXBW/streams

oraz na facebookowym profilu Fundacji XBW https://www.facebook.com/fundacjaxbw/

Udostępnij