Paneliści II Kongresu ESG
Stawiamy na efekty
Głęboko wierzymy w siłę współpracy, dlatego do udziału w drugim Kongresie ESG zaprosiliśmy wielu znakomitych ekspertów. Jesteśmy przekonani, że możliwość spojrzenia na omawiane zagadnienia z wielu perspektyw przyczyni się do osiągnięcia założonych przez nas celów i pozwoli na dalszy rozwój idei ESG.
Paneliści
Przedstawiamy Panelistów drugiego Kongresu ESG:
Tomasz Baran
Ekspert ds. badania opinii i rynku. Prezes ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. Pracownik naukowy w Katedrze Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych Psychologii Osobowości na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od niemal 30-stu lat związany z branżą badawczą, marketingową i mediową. Pełnił m. in. funkcję market intelligence director w GG Network S.A. (MIH Allegro). Był także członkiem Rady Badania oraz członkiem Nadzoru Korporacyjnego Polskich Badań Internetu.
Joanna Berendt-Zych
Dziennikarką społeczną. W 2022 r. wystartowała z niezależnym projektem na YouTube, SKRAWKI, w ramach którego przeprowadza wywiady na ważne społecznie tematy, m.in. z osobami wykluczonymi. Wcześniej zajmowała się m.in. koordynacją pracy reporterów newsowych w Wirtualnej Polsce, a także kierowała programem anglojęzycznym w Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas. Od 2010 r. współpracowała z „The New York Times”, a w latach 2014-2021 była stałą korespondentką „NYT” w Polsce. Wcześniej pracowała m.in. w dziale Opinie „Faktu”, „Polsce The Times”, była wydawczynią serwisu Wiadomości i strony głównej Gazeta.pl. Współpracowała też z wieloma innymi tytułami w Polsce i zagranicą.
Hubert Biskupski
Adam Burda
Dyrektor Departamentu Klienta Strategicznego – Energetyka, Paliwa, Nowe Technologie, PKO Bank Polski. Z bankowością związany od początku swojej kariery zawodowej, posiada ponad 20-letnie doświadczenie we współpracy z klientami korporacyjnymi oraz kilkudziesięcioletnie doświadczenie menadżerskie. Od 2014 roku odpowiedzialny za relacje ze strategicznymi klientami PKO Banku Polskiego w sektorach energetyka, paliwa i nowe technologie.
Wcześniej przez 8 lat pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Klienta Korporacyjnego, a następnie Dyrektora Departamentu Klientów Strategicznych w Nordea Bank Polska S.A.
W latach 1998-2005 pracował w Societe Generale Oddział w Polsce, odpowiadając za współpracę z klientami korporacyjnymi banku na Śląsku i w Małopolsce. W swojej karierze zawodowej pracował także w ING Bank Śląski S.A., Raiffeisen Bank Polska S.A. oraz Kredyt Bank S.A
Sebastian Bykowski
Prezes PSMM Monitoring & More. Zarządza największą w Polsce firmą zajmującą się kompleksowym monitoringiem mediów, analizami medialnymi i doradztwem, nagrodzoną tytułem Gazeli Biznesu 2011 i 2015 oraz Diamentu Forbesa 2022. Współtwórca i przewodniczący rady nadzorczej CafeNews S.A. Absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie i Marketing oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku Prawo Gospodarcze.
Budował pierwszą w Polsce firmę analityczną Media Navigator, zajmującą się nowoczesnym podejściem do raportowania w media relations. Stale uczestniczy w tworzeniu i rozwijaniu analiz oraz metod pomiaru efektów działań media relations. Prowadzi prezentacje na kongresach, konferencjach i warsztatach związanych z tematyką PR, zarządzania, mediów, sportu, marketingu.
Anna Czartoryska-Niemczycka
Aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka. Brała udział w spektaklach w warszawskich teatrach: Współczesnym, Dramatycznym, Komedii, Romie i Capitolu. Szerszej publiczności znana z seriali „Dom nad rozlewiskiem”, „Szpilki na Giewoncie”, „Usta usta”, oraz z programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Wydała dwie płyty: „Morfina” z piosenkami z monodramu o tym samym tytule, oraz autorską „Euforię/Panikę”. Jej konto na Instagramie śledzi 100 tys osób, co traktuje jak zobowiązanie, by promować bardziej świadomy, ekologiczny styl życia. W 2020 roku była nominowana do nagrody „Doskonałość sieci” Twojego Stylu za podjęcie wyzwania niekupowania nowych ubrań przez rok. Prywatnie żona Michała Niemczyckiego, mama czwórki dzieci i szczęśliwa pani adoptowanej ze schroniska suczki Bryzy.
Patryk Darowski
Patryk Darowski dołączył do Banku Gospodarstwa Krajowego w 2017 roku. Kieruje Pionem Ryzyka Branżowego i ESG i jest członkiem Komitetu ds. ESG. Prowadzi wewnętrzny projekt wdrażający odpowiednie standardy i regulacje ESG w BGK oraz zapewniający holistyczne podejście do idei zrównoważonego rozwoju.
Przed dołączeniem do BGK pracował w Deloitte oraz Concordia Espirito Santo Investment. Doświadczenie zdobywał pracując dla klientów z branży budowlanej, nieruchomości, medycznej i telekomunikacyjnej.
Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu o specjalności zarządzanie przedsiębiorstwem.
Anna Grabowska
Wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich. Od stycznia 2021 roku zarządza zespołem, którego zadaniem jest wyznaczanie kierunków rozwoju firmy. Jej działania skupiają się na budowaniu przemyślanych i zgodnych z duchem czasów strategii konsumenckich, komercyjnych i wspierających, takich jak strategia marki i marek własnych oraz strategia odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju ESG.
Przed objęciem tego stanowiska, od kwietnia 2016 r., pełniła funkcję Wiceprezeski Zarządu ds. Komercyjnych w firmie Żabka Polska, kierując departamentami: handlowym i marketingu. Odpowiadała za zdefiniowanie i wdrożenie w życie strategii asortymentowej, promocyjnej i cenowej sieci. Nadzorowała przekształcenie sieci sklepów do nowego formatu, wcielając w życie nową strategię marketingową oraz innowacyjną wizję komunikacji z klientami. W ostatnich trzech latach na tym stanowisku przeprowadziła transformację oferty sklepów, rozwijając innowacyjne produkty, marki oraz usługi modern convenience spełniające potrzeby współczesnego konsumenta.
Ryszard Hordyński
Dyrektor ds. Strategii i Komunikacji, Huawei Polska. Posiada ponad 20 lat doświadczenia zawodowego, zdobytego zarówno w pracy projektowej jak i zarządczej w dużych strukturach. Pracował zarówno dla firm konsultingowych, telekomunikacyjnych i informatycznych, jak i w administracji rządowej i dla Spółek Skarbu Państwa. W 2019 r. dołączył do Huawei Polska, gdzie pełni rolę Dyrektora ds. Strategii i Komunikacji.
Wcześniej pełnił rolę Dyrektora Zarządzającego w PFRN, członka zarządu Aplikacji Krytycznych oraz pełnomocnika Ministra Rozwoju i Finansów ds. Informatyzacji.
Myroslava Keryk
Historyczka, socjolożka, specjalistka w zakresie migracji Ukraińców do Polski. Prezeska Zarządu Fundacji „Nasz Wybór”, współzałożycielka Ukraińskiego Domu w Warszawie. W swojej codziennej pracy łączy projektowanie i realizację działań integracyjnych skierowanych do migrantów i uchodźców w Polsce z projektami badawczymi z zakresu studiów migracyjnych. Jest autorką wielu artykułów i raportów dotyczących sytuacji migrantów ukraińskich w Polsce. Była także członkinią Komisji ds. Migracji działającej pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich RP.
Otrzymała nagrodę „Złote Wachlarze” przyznawaną przez IOM Polska za działania na rzecz integracji imigrantów oraz nagrodę Metropolity Lubelskiego Memoria Iustorum za działania na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego, a w 2020 r. ona otrzymała Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. W 2022 roku była nominowana do „Warszawianki roku”.
Katarzyna Kosakowska
Wiceprzewodnicząca Komisji Krajowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Samozatrudnionych „wBREw”, pierwszego w Polsce związku zawodowego zrzeszającego osoby samozatrudnione i świadczących pracę w innych formach. Aktywna uczestniczka sfery pożytku publicznego. Ekspertka prawna i doradca z bogatym doświadczeniem lobbingowym i menedżerskim, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru rynku pracy, dialogu społecznego i praw człowieka.
Kamila Koźbiał
Dyrektor Marketing DS Smith w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Specjalistka ds. budowania wartości i wizerunku marek, a także zarządzania komunikacją w biznesie. Coach, trener umiejętności biznesowych i komunikacyjnych.
Obecnie zarządza działem marketingu w globalnej firmie będącej dostawcą proekologicznych opakowań z tektury falistej, odpowiadając za działania w 17 krajach regionu CEE. Jest odpowiedzialna także za wdrażanie projektów z zakresu sustainability. Nadzoruje współpracę z firmami z branży FMCG, e-commerce oraz przemysłowej.
Absolwentka kierunku Dziennikarstwa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego z ponad 15-letnim doświadczeniem w marketingu, komunikacji oraz zrównoważonym rozwoju firm.
Damian Kuraś
Elżbieta Kwiecińska-Prysłopska
Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Polska Wódka, współtwórczyni wystawy stałej w Muzeum Polskiej Wódki, pomysłodawczyni oraz prowadząca cykl „Rozmowy o Polskim Stole”. Koordynatorka kampanii CSR, m.in. „Pływam bez promili” oraz „Autosobriety – Ruszaj bez promili”.
Marzena Machałek
Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego. Pracowała w szkole podstawowej jako nauczyciel języka polskiego. Pełniła funkcję zastępcy burmistrza do spraw polityki społecznej w Kamiennej Górze, była Dolnośląskim Wicekuratorem Oświaty.
Od początku swojej pracy parlamentarnej zasiadała w komisjach i podkomisjach zajmujących się między innymi sprawami oświaty i samorządu terytorialnego. W obecnej kadencji Sejmu RP była wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, członkiem Podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania, jak i członkiem Podkomisji stałej do spraw ekonomiki edukacji i nauki. Od listopada 2016 r. przewodniczyła również Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowych projektów ustaw wprowadzających reformę oświatową.
23 października 2020 r. została powołana na Pełnomocnika Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego.
Aleksandra Marcinkowska
Prezes EDU SMART TC Limited Irlandia, właścicielka 3 spółek zagranicznych – Certyfikowanego Centrum Szkoleniowego EDU SMART Training Centre Limited oraz AUTPOST Limited – akademia edukacyjna, Współtwórca Academy Of Sustainable Development ESG, audytor ISO, ekspert CSR & ESG, mediator, szkoleniowiec, międzynarodowy doradca imigracyjny, doradca biznesu i klastrów irlandzkich, dyplomowany doradca zawodowy i personalny, pedagog i diagnosta, wykładowca akademicki na University of Bradford, gdzie skończyła studia doktoranckie na wydziale prawa i jest w trakcie pisania rozprawy z prawa imigracyjnego i strategiach administracji publicznej post BREXIT – zabezpieczenie statusu osiedleńca. Terapeuta i diagnosta PTSD. Pracuje na zlecenie rządu brytyjskiego Home Office wprowadzając kolejne strategie post brexit na arenie międzynarodowej.
Specjalizuje się w budowaniu strategii dla biznesów, osób prowadzących biznes, audytach potrzeb, audytach ISO, CSR, ESG, procesach rekrutacji, standardach, badaniu potrzeb szkoleniowych firm i szkoleniach dla policji, social services, służb i kadry zarządzającej.
Weronika Marczuk
Słowiańska dusza, najbardziej rozpoznawalna Ukrainka w Polsce, aktywnie działa i wspiera obydwie swoje ojczyzny. Urodzona w Kijowie, mieszka w Warszawie i od 30 lat przybliża Ukrainę Polakom, a rodakom na Wschodzie – Polskę. Robi to na wiele sposobów. Poprzez prawo, będąc radczynią prawną; poprzez biznes, będąc menedżerką (Executive MBA), poprzez film i kulturę – będąc producentką filmową, członkinią Polskiej Akademii Filmowej. Od 2006 r. – jest Prezesem TPU – Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, jest też szefową na Polskę Międzynarodowego Komitetu Pomocy Ukraińcom które pracuje obecnie w 75 krajach.
Pełni funkcję Pełnomocnika ds. Ukraińskiego Rynku Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Prezydenta Międzynarodowej Ambasady Przedsiębiorczości Kobiet w Ukrainie, bardzo aktywnie wspiera polsko-ukraińskie porozumienie, wzmacniając budowanie dobrych relacji między narodami i gospodarkami.
Piotr Mazurek
Od ponad 13 lat aktywnie zaangażowany jest w działalność organizacji pozarządowych, głównie o profilu młodzieżowym. Był współtwórcą projektu ustawy powołującej Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem. W październiku 2019 roku został członkiem tego organu, a następnie wybrano go jego współprzewodniczącym (ze strony rządowo-samorządowej). We wrześniu 2020 roku wszedł w skład Rady Muzeum „Żołnierzy Wyklętych” i Więźniów Politycznych PRL
w Warszawie.
22 września 2020 roku premier Mateusz Morawiecki powołał go na urzędy podsekretarza stanu w KPRM i Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej. W listopadzie 2020 roku został sekretarzem stanu w KPRM, wiceprzewodniczącym Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, a także członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego. W lutym 2021 roku objął funkcję przewodniczącego Rady NIW-CRSO, a marcu tego samego roku – również wiceprzewodniczącego Komitetu Społecznego Rady Ministrów.
Alice Neffe
Prezes Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, dyrektor ds. Global Affairs w ARP S.A. Ukończyła studia magisterskie z prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Paris 1 Panthéon-Sorbonne oraz na Uniwersytecie Helsińskim. Posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu współpracy międzynarodowej w sektorze akademickim, w sektorze pozarządowym oraz w administracji publicznej w Polsce i za granicą. Pełniąc funkcje managerskie w tych obszarach, uczestniczyła w negocjowaniu i wdrażaniu aktów prawa międzynarodowego i europejskiego. Obecnie w ARP jest odpowiedzialna za wypracowanie Strategii ESG dla Agencji.
Marcin Obroniecki
Prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego od 2020 r. Podwójny magister Sciences Po w Paryżu i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie z finansów oraz absolwent studiów doktoranckich z ekonomii w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
W latach 2016-2020 pracował w Ministerstwie Finansów na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego, gdzie odpowiadał m.in. za regulacje w zakresie rynku kapitałowego i systemów płatniczych oraz za przygotowanie rządowej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. W latach 2018-2019 był przedstawicielem Ministra Finansów w Komisji Nadzoru Finansowego. Przed pracą w administracji pracował w sektorze finansowym oraz współtworzył start-up w branży energetycznej.
Autor kilku publikacji naukowych i współautor pierwszej na polskim rynku monografii na temat działalności inwestycyjnej państwowych funduszy majątkowych (ang. sovereign wealth funds).
Sebastian Ogórek
Szef wyborcza.biz i redakcji ekonomicznej „Gazety Wyborczej”. Wcześniej długoletni dziennikarz pracujący m.in. dla „Pulsu Biznesu”, Polskiego Radia oraz Wirtualnej Polski. Był też redaktorem naczelnym serwisu money.pl oraz prowadzącym program „Money. To się liczy”. Laureat nagród dziennikarskich, w tym m.in. Nagrody im. Mariana Krzaka przyznawanej przez ZBP. Nominowany do Grand Pressa w kategorii reportaż oraz do nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Jolanta Okońska-Kubica
Dyrektor Zarządzający w firmie ENVIPOL, która specjalizuje się we wspieraniu firm i organizacji w obszarze zrównoważonego rozwoju. Ekspert z zakresu zrównoważonego rozwoju, GOZ, gospodarki odpadowej, współtwórca i wieloletni prezes spółki koordynatora Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu – Krajowego Klastra Kluczowego. Menadżer z wieloletnim doświadczeniem z obszaru planowania strategicznego i rozwoju biznesu zgodnie z koncepcją z zrównoważonego rozwoju i GOZ w dużej międzynarodowej firmie. Członek RN jednej ze spółek odzieżowych notowanych na GPW. Koordynator wielu projektów wdrażanych przez małe, średnie i duże firmy z branży chemicznej, recyklingowej, opakowaniowej i odzieżowej. Przewodnicząca Grupy Roboczej Ministerstwa Rozwoju i Technologii ds. KIS 7. Gospodarka o obiegu zamkniętym.
Michał Orzechowski
Kierownik Zakładu Urządzania Lasu w Instytucie Nauk Leśnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Od 2016 roku na Wydziale Leśnym SGGW pełni funkcję prodziekana ds. dydaktyki na kierunku Gospodarka przestrzenna. Naukowo zainteresowany przyrodniczymi i społecznymi podstawami planowania na terenach leśnych i partycypacją społeczeństwa w procesy planistyczne. Zajmuje się również integrowaniem różnych systemów klasyfikacji lasów i ich siedlisk oraz nieinwazyjnymi metodami oceny stanu zdrowotnego i stabilności drzew. Prowadzi badania w obiektach objętych ochroną. Jest autorem projektów planów ochrony rezerwatów i członkiem rady naukowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kieruje tematami badawczo-wdrożeniowymi oraz dydaktycznymi. Współpracuje z firmami planistycznymi w zakresie leśnictwa, występuje jako biegły sądowy oraz świadczy usługi eksperckie w zakresie oceny stanu drzew. Pracuje w zespołach zadaniowych Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Instrukcji Urządzania Lasu oraz zasad gospodarowania w lasach o wiodącej funkcji społecznej.
Filip Osadczuk
Pełnomocnik Zarządu ds. ESG w PGE Polskiej Grupie Energetycznej i Dyrektor Departamentu Relacji Inwestorskich i ESG. Od 9 lat związany z firmą. Wcześniej zdobywał doświadczenie m.in. w branży konsultingowej. Współtworzył strategiczne projekty związane z transformacją energetyczną PGE i ich komunikacją. Bezpośrednio zaangażowany w dialog z inwestorami, agencjami ratingowymi oraz bankami. Pełni również funkcję Sekretarza Komitetu ds. Zrównoważonego Rozwoju, organu PGE pełniącego wiodącą rolę dla działań Grupy w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG.
Izabela Olszewska
Z rynkiem kapitałowym związana jest od 1992 roku, początkowo jako analityk w Centrum Operacji Kapitałowych Banku Handlowego, a od 1999 roku jako pracownik Giełdy Papierów Wartościowych. Na GPW pełniła różne funkcje menedżerskie w obszarze rozwoju biznesu i sprzedaży, współpracowała z inwestorami i przedsiębiorcami, krajowymi i zagranicznymi, z różnych dziedzin gospodarki, odpowiadała za poszerzanie oferty produktowej rynku regulowanego i rynków alternatywnych. Zajmowała stanowisko Dyrektora Zarządzającego ds. Rozwoju.
Od lipca 2019 r. pełni funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej Towarowej Giełdy Energii.
Magdalena Pawlak
Prezeska Fundacji Dorastaj z Nami opiekującej się dziećmi, które straciły rodzica w trakcie pełnienia służby publicznej. Z wykształcenia psycholog kliniczny z wieloletnim doświadczeniem praktycznym, mentorka, autorka książki „Rozmowy o szczęściu” służącej wszystkim tym, którzy szukają harmonii, spokoju, poczucia satysfakcji – nie tylko w życiu zawodowym.
Angażowała się w realizację projektów kulturalnych m.in. jako kuratorka wystawy „Jan Karski – człowiek wolności” Muzeum Historii Polski, przetłumaczonej na kilkanaście języków, czy w projekt budowy Centrum Informacyjnego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.
Urszula Pasławska
Polityk i samorządowiec. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2006–2012 wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, w latach 2012-2015 Wiceminister Skarbu Państwa, od 2015
posłanka na Sejm VII, VIII oraz IX kadencji. Od 2019 roku pełni funkcję przewodniczącej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Zasobów Naturalnych. Jej priorytety to również rozwój regionu, polityka prorodzinna oraz szeroko rozumiane sprawy kobiet. Od 2012 roku jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Ilona Pieczyńska – Czerny
Radca prawny, dyrektor w PwC. Od ponad 20 lat związana z rynkiem kapitałowym. Od 2019 roku pracuje w PwC jako ekspert m.in. w zakresie regulacji dotyczących ESG, w szczególności Taksonomii oraz raportowania niefinansowego. Wcześniej pracowała w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, w tym przez 10 lat na stanowisku Dyrektora Departamentu Spółek Publicznych. Była odpowiedzialna za nadzór nad emitentami w obszarze sprawozdawczości finansowej i przekazywania informacji poufnej oraz raportowania informacji niefinansowych, a także w obszarze prospektów i działania komitetów audytu. Od 2011 r. do 2019 członek ESMA. W latach 2016 do 2019 była członkiem oraz zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzoru Audytowego.
Krzysztof Pietraszkiewicz
Justyna Piszczatowska
Redaktor naczelna green-news.pl, serwisu poświęconego projektom biznesowym wspierającym zrównoważony rozwój i walkę ze zmianami klimatu. Karierę w dziennikarstwie zaczynała w „Gazecie Giełdy Parkiet”. Później publikowała również w „Rzeczpospolitej”, „Bloomberg Businesweek Polska”, w serwisie internetowym „Wysokie Napięcie”, który współtworzyła, a także w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Była czterokrotnie nagradzana w konkursie Towarowej Giełdy Energii za najlepsze artykuły poświęcone rynkom energii elektrycznej i gazu.
Wiktoria Płocha
Liderka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce. Zarówno prywatnie, jak i zawodowo, od lat związana z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Swoją podróż rozpoczęła zdobywając doświadczenie w obszarze prawa w ochronie środowiska w firmie doradczej, a następnie pracując z tematem efektywności energetycznej. Pracowała jako menedżerka ds. zrównoważonego rozwoju w Carrefour Polska, zajmując się wdrażaniem strategii zrównoważonego rozwoju na poziomie operacyjnym oraz implementacją jej założeń wewnątrz organizacji.
Do IKEA dołączyła w 2021 roku, jako Liderka ds. Zrównoważonego Rozwoju, będąc odpowiedzialną za implementację filaru Circular & Climate Positive, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju IKEA – People & Planet Positive. Prowadzi projekty oraz inicjatywy z obszaru cyrkularności oraz pozytywnego wpływu na klimat.
Piotr Pyzik
podsekretarz stanu, pełnomocnik Rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, Ministerstwo Aktywów Państwowych.
15 listopada 2021 roku powołany na stanowisko Podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W latach 2010-2011 był radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. W 2011 roku został wybrany do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2015 roku z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W VIII kadencji Sejmu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji łączności z Polakami za Granicą oraz był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Obrony Narodowej. W trakcie pracy w parlamencie aktywnie współpracował przy wielu projektach dotyczących rozwoju gospodarczego kraju oraz wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Od stycznia do lipca 2020 roku był doradcą zarządu PGE Ciepło (Kogeneracja). Od sierpnia 2020 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego w oddziale PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej.
Aleksandra Robaszkiewicz
Z Lidl Polska jest związana od 2013 r. Jako Head of Corporate Communications and CSR odpowiada za koordynowanie działań w obszarze PR, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz komunikacji wewnętrznej. Wcześniej zajmowała się działaniami PR dla jednostek sektora ochrony zdrowia.
Piotr Rożek
Kierownik Redakcji PAP Biznes. W Polskiej Agencji Prasowej pracuje ponad 20 lat, początkowo jako dziennikarz Serwisu Ekonomicznego specjalizujący się w tematyce giełdowej, następnie przez 7 lat szef zespołu giełdowego w PAP Biznes, a następnie redaktor ds. analizy rynków finansowych i rozwoju Serwisu Ekonomicznego PAP Biznes. Od 2014 roku Zastępca Redaktora Naczelnego PAP Biznes, a od września 2022 roku Kierownik Redakcji PAP Biznes.
Mariusz Samordak
Dyrektor zarządzający kierujący Pionem Ekologii, Taksonomii i Analiz w Banku Ochrony Środowiska. Wcześniej pracował w Banku Gospodarstwa Krajowego, a także w doradztwie (Deloitte, PwC), głównie w sektorze energetycznym.
Jest absolwentem studiów doktoranckich i magisterskich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, studiów magisterskich Uniwersytetu im. Johanna Gutenberga w Moguncji oraz posiada tytuły CFA i ACCA IFRS Diploma. Ukończył szereg szkoleń z zakresu finansów i zarządzania.
Marek Sawicki
Ukończył Technikum Rolnicze w Sokołowie Podlaskim, a w 1983 studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach. W 1997 ukończył studia podyplomowe w zakresie wspólnotowego prawa rolnego w Instytucie Prawa Rolnego Polskiej Akademii Nauk. W 2006 uzyskał w Akademii Podlaskiej w Siedlcach stopień naukowy doktora. W latach 1996–1997 pełnił w rządzie Włodzimierza Cimoszewicza funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Łączności, pełnomocnika rządu ds. telekomunikacji na wsi. Od 1993 jest posłem na Sejm (kolejno: II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX kadencji). W latach 2007-2012 oraz 2014-2015 był Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Dominika Sikora
Zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”. Absolwentka wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja: polityka społeczna. Z Gazetą Prawną związana od 2003 roku. Specjalizuje się w tematyce z zakresu ochrony zdrowia. Dwa razy wyróżniana w kategorii media w konkursie Menadżera Zdrowia. W 2010 roku nagrodzona nagrodą Konfederatki w kategorii media przyznawana przez Pracodawców RP. W 2022 r. w ramach XII edycji „Pracodawca Godny Zaufania” uzyskała nagrodzę dziennikarską w kategorii Prasa za dociekliwość i rzetelne informowanie o sytuacji w polskiej służbie zdrowia, krytyczne spojrzenie w zakresie legislacji i działania systemu ochrony zdrowia w Polsce, zwracanie szczególnej uwagi na kwestie pracownicze.
Kamil Sobolewski
Główny Ekonomista Pracodawców RP od 21 lutego 2022 roku odpowiada m.in. za przygotowanie i komunikację tekstów i analiz ekonomicznych. Uczestniczy w Radzie Przedsiębiorczości, pracuje jako ekspert przy Radzie Dialogu Społecznego i bierze udział w posiedzeniach plenarnych Rady.
Posiada 25-letnie doświadczenie zawodowe. Zdał egzaminy CFA oraz FRM, od Global Association of Risk Professionals otrzymał tytuł Financial Risk Manager. Pracował m.in. w bankach, w tym w niemieckim DG Banku, zrzeszającym lokalne banki działające pod markami Volksbank i Raiffeisenbank, oraz we francuskim Societe Generale, gdzie odpowiadał za inwestycje środków własnych banku, a przede wszystkim w funduszach emerytalnych i inwestycyjnych w Polsce i za granicą, gdzie dla marek takich jak Union Investment, PKO BP, Citibank czy Nationale-Nederlanden z sukcesami decydował o sposobie inwestowania środków o wartości sięgającej 40 miliardów złotych, zarządzał zespołami inwestycyjnymi, a także pełnił rolę stratega na potrzeby instytucji finansowej i jej klientów.
Barbara Socha
Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej, Uniwersytetu Warszawskiego oraz doktoranckich studiów ekonomiczno-społecznych w SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywała jako dyrektor komunikacji, rzecznik prasowy i dyrektor ds. marketingu przemysłowego w IBM Polska na Europę Środkowo-Wschodnią. W latach 2018-2019 r. zajmowała się m.in. projektami badawczymi i koordynacją kampanii społecznych dla Fundacji Mamy i Taty. W grudniu 2019 r. została powołana na Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Odpowiada za przygotowanie i wdrażanie projektu Strategii Demograficznej oraz promowanie i upowszechnianie kultury prorodzinnej. Współpracuje z Radą Rodziny przy Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
Dawid Solak
Menadżer specjalizujący się w tematyce rozwoju innowacji i synergii pomiędzy edukacją, a biznesem, w szczególności przemysłem.Doświadczenie zdobywał na kierowniczych stanowiskach w Grupie Azoty, m.in. odpowiadając za programy akceleracyjne dla startupów oraz współpracę z partnerami z sektora edukacji i nauki, między innymi wdrażając system kształcenia dualnego. W przeszłości związany także z Platformą Przemysłu Przyszłości, instytucją rządową odpowiedzialną za wspieranie procesów związanych z transformacją cyfrową gospodarki, na stanowiskach przewodniczącego rady, członka zarządu, a także prezesa zarządu. Odpowiadał m.in. za Europejską Sieć Hubów Innowacji Cyfrowych, współpracę międzynarodową w szczególności z Komisją Europejską i OECD, a także działania regionalne. Doświadczony także w pracy w FRSE, gdzie przez rok pełnił funkcję członka zarządu i był szczególnie zaangażowany w zarządzanie kryzysowe w związku z pandemią COVID-19, program Erasmus+ w obszarze szkolnictwa wyższego i WorldSkills.
Piotr Stankiewicz
Socjolog, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyrektor Programu Przemysł, Forum Energii. Realizuje projekty na styku nauki, sektora publicznego i biznesu. Specjalizuje się w społecznych aspektach wdrażania technologii związanych z transformacją energetyczno-klimatyczną.
W Forum Energii odpowiedzialny za program transformacji przemysłu ze szczególnym naciskiem na jego dekarbonizację. Od ponad dziesięciu lat bada wdrażanie programu polskiej energetyki jądrowej, kontrowersje wokół poszukiwania gazu łupkowego oraz strategie niskoemisyjnej transformacji przedsiębiorstw. Prowadził badania na uniwersytetach w Kolonii i Hamburgu. Był dyrektorem Łukasiewicz-Instytutu Organizacji i Zarządzania w Przemyśle ORGMASZ. Ukończył program Leadership Academy for Poland. Wydał książkę „Gra w Atom. Społeczne zarządzanie technologią w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce”.
Andrzej Szejna
Absolwent Szkole Głównej Handlowej (finanse i bankowość) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (prawo). Był stypendystą naukowym w Wiedniu w Wirtschaftsuniversität Wien. Odbył aplikację w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie, uzyskując uprawnienia radcy prawnego.
Poseł na Sejm IX kadencji. W Sejmie jest członkiem Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Ustawodawczej, Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, wiceprzewodniczącym Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa cywilnego oraz wiceprzewodniczącym delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy
Wojciech Szeląg
Urodzony w 1967 roku w Gdańsku, z wykształcenia historyk. W Telewizji POLSAT od początku jej istnienia (1992). Wydawca, prowadzący i reporter, twórca i współtwórca wszystkich jej programów ekonomicznych na antenach Polsat, TVBiznes, Polsat Biznes, Polsat News. Od 2021 dziennikarz Interia.pl (Grupa POLSAT).
Katarzyna Szwarc
Pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów. Jest absolwentką Instytutu Spraw Publicznych London School of Economics, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego oraz programu “RethinkingCapitalism” pod kierunkiem prof. Mariany Mazzucato na University College London.
Ma wieloletnie doświadczenie pracy w instytucjach rynku finansowego. Karierę zawodową rozpoczęła na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2013-2015 zarządzała Biurem Polityki Regulacyjnej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). W latach 2015-2020 menedżerka polityki publicznej i relacji rządowych w Intercontinental Exchange: New York Stock Exchange w Londynie i Brukseli. Następnie współpracowała z LSE GranthamResearchInstitute w obszarze finansowania sprawiedliwej transformacji oraz Fundacją Instrat jako liderka programu Zrównoważone Finanse.
Zasiadała w wielu grupach roboczych i doradczych m.in. przy ESMA (European Securities and Markets Authority).
Jan Tabor
Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Gospodarki Leśnej. Ukończył Wydział Leśny SGGW w Warszawie. W leśnictwie pracuje od 1998 r. Po rocznym stażu w Lasach Państwowych dziewięć lat przepracował w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Od 2008 r. w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, ostatnio jako naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody. Obecnie zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. gospodarki leśnej.
Marcin Wiącek
Rzecznik Praw Obywatelskich. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych. Kierownik Zakładu Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i prawach człowieka. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Centrum Prawa Amerykańskiego (2006 r.). Od 2019 r. jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2003–2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego. W latach 2007-2021 był zatrudniony w Biurze Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. W latach 2014–2018 był członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. W latach 2014–2016 był kierownikiem aplikacji legislacyjnej prowadzonej przez Rządowe Centrum Legislacji. Był również członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Członek Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain, działającym na Wydziale Prawa i Administracji UW.
Kamil Wyszkowski
Szymon Ziobrowski
Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH o specjalności ochrona środowiska w planowaniu i zarządzaniu. Absolwent studiów podyplomowych na kierunkach: Projektowanie Usług na SWPS i Akademia Psychologii Przywództwa oraz studium Autorytety przy Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, a także Executive MBA w Krakowskiej Szkole Biznesu UEK. Absolwent Leadership Academy for Poland, Executive Leadership Seminar na University of California, a także Planning and Managing Tourism Seminar in Protected Areas na Colorado State University. Ukończył kurs skałkowy i taternicki; przewodnik tatrzański III klasy.W swojej organizacji wdrożył zarządzanie przez cele i wartości. Koncentruje się na tworzeniu kultury organizacyjnej od podstaw, przeprowadził szereg długoterminowych inicjatyw w zakresie usprawnienia procesów organizacyjnych, zmiany postaw wśród pracowników, poprawy jakości komunikacji.