Nagrody KOD ESG
Nagroda KOD ESG
KOD ESG to nagroda dla firm i instytucji, których strategie opierają się na idei zrównoważonego rozwoju, a ich dobre praktyki są przykładem dla innych.
Kapituła nagradza strategie, inicjatywy, innowacje, produkty i usługi, które pokazują, że idea ESG to nie moda, ani odgórny przymus, ale realne korzyści dla środowiska, ludzi i firm.

2 października br. po raz pierwszy zostały wręczone nagrody KOD ESG w pięciu kategoriach. Kapituła nagrodziła firmy i instytucje, których strategie opierają się na idei zrównoważonego rozwoju. Podczas wydarzenia organizatorzy zaprezentowali również program „III Kongresu ESG – Liderzy Zrównoważonego Rozwoju – Europa”, a zebrani eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie czy jesteśmy gotowi na ESG.
W skład Kapituły nagrody KOD ESG wchodzą przedstawiciele takich instytucji jak: Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Instytut ESG, redakcja RaportCSR.pl, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, PRME – Polish Chapter Priciples for Responsible Management, Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP).
– Kapituła nagrodziła firmy i osoby, które poprzez swoje działania i realizowane strategie i inicjatywy, pokazują, że idea ESG to nie moda, ani odgórny przymus, ale realne korzyści dla środowiska, ludzi i firm – mówi Urszula Jóźwiak, prezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, organizatora III Kongresu ESG – Europa.
Laureaci Nagrody KOD ESG
2 października br. po raz pierwszy zostały wręczone nagrody KOD ESG w pięciu kategoriach. Kapituła nagrodziła firmy i instytucje, których strategie opierają się na idei zrównoważonego rozwoju.
KOD OSOBOWOŚĆ 2023
KOD ESG w kategorii „Osobowość” otrzymała Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh – pierwszej i największej w Europie firmy zajmującej się pielęgnacją i odnową obuwia. Promotorka i edukatorka odpowiedzialnej konsumpcji mody i kultury less waste. W 2023 r. znalazła się w prestiżowym gronie 15 najbardziej obiecujących kobiet w biznesie na świecie, które zostały wybrane przez Departament Stanu USA do elitarnego programu mentoringowego Fortune Most Powerful Women. Laureatka pokazuje, że jednocześnie możemy spełniać swoje marzenia, realizować się w biznesie i działać na rzecz dobra naszej planety.
KOD „S” SPOŁECZEŃSTWO
DHL Parcel Polska został wyróżniony za prowadzoną politykę różnorodności w firmie. DHL może pochwalić́ się tym, że w tak „męskiej” branży zatrudnia prawie tysiąc kobiet – w tym 120 menedżerek i 200 kurierek. Pracownicy pochodzą z 10 krajów, są w rożnym wieku i mają różny stopień sprawności fizycznej – dzięki polityce różnorodności wzajemnie się uzupełniają, inspirują i motywują. DHL prowadzi także rozbudowaną politykę pracowniczą i prorodzinną.
KOD MEDIA
Grzegorz Nawacki został wyróżniony przez Kapitułę za promocję zasad odpowiedzialnego biznesu wśród polskich przedsiębiorców i edukację w zakresie raportowania niefinansowego. Na łamach Pulsu Biznesu przedsiębiorcy mogą znaleźć rzetelną wiedzę na temat ESG i oswoić się z koniecznością tworzenia i wdrożenia strategii ESG.
KOD „E” ŚRODOWISKO
L’Oréal Polska zostało docenione przez Kapitułę za działania prowadzone na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia śladu węglowego, korzystania z odnawialnych źródeł energii, ograniczenia produkcji odpadów czy wprowadzaniu rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego. Zgodnie z globalną strategią L’Oréal for the future, do 2025 r. wszystkie zakłady przemysłowe, administracyjne i badawcze Grupy będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, wykorzystując w 100% energię odnawialną, pozyskiwaną lokalnie do 2030 r. Grupa zredukuje emisję gazów cieplarnianych o 25% wartości bezwzględnej w porównaniu do 2016 r. oraz jako sygnatariusz zobowiązania ONZ „Business Ambition for 1.5°C”, L’Oréal zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
KOD „G”: ŁAD KORPORACYJNY
BNP Paribas Bank Polska w ramach strategii GObeyond na lata 2022-2025 postawił sobie ambitne cele bycia liderem w obszarze zrównoważonego rozwoju, a także liderem zrównoważonych finansów. Kapituła szczególnie doceniła rozwój oferty zrównoważonych produktów i przywiązywanie dużej wagi do realnego wdrażania różnorodności, w tym zapewnienie odpowiedniego udziału kobiet w organach Banku, realizację racjonalnej, zrównoważonej i podlegającej kontroli polityki wynagradzania, stosowanie w praktyce zasady „zero tolerancji” dla każdego rodzaju nadużyć oraz za stawianie na stały, otwarty dialog z wszystkimi interesariuszami.
REGULAMIN ZASAD PRZYZNAWANIA NAGRODY KOD ESG
Zobacz relacje z poprzednich wydarzeń
Dla mediów
Dla mediów
Zespół prasowy Kongresu ESG pozostaje do dyspozycji przedstawicieli mediów. Zapraszamy do kontaktu, również w sprawie pozyskania akredytacji dziennikarskich.
Do pobrania
- Informacja prasowa: Nagrody KOD ESG rozdane. Znamy liderów zrównoważonego rozwoju + FOTO [2 października 2023 r.] (.zip 962 KB)
- Informacja prasowa: ESG – mówmy językiem korzyści i konkretów (4 października 2023 r.) [zip. 4,9 MB]
- logo Instytutu ESG (.zip 130KB)
- Damian Kuraś, dyrektor Instytutu ESG (.zip 225 KB)
Kontakt dla mediów
Katarzyna Kozieł
tel. +48 663 002 350
e-mail: kongres@fundacjaxbw.pl
Kongres ESG w mediach
- Liderzy zrównoważonego rozwoju na rzecz ekosystemu ESG
- Jak połączyć wyzwania klimatyczne i związane z nimi oczekiwania wobec przedsiębiorców. I Kongres ESG już w styczniu 2021 r.
- Ludzkie oblicze korporacji
- „I Kongres ESG”: Praktyczne wskazówki dla przedsiębiorców jak dbać o środowisko i ludzi
- Biznes domaga się wytycznych dotyczących zrównoważonego rozwoju
- Dobre zmiany wbrew złej wojnie
- II Kongres ESG. Zielona rewolucja opłacalna także dla biznesu. „Chcemy abyśmy my i nasze dzieci żyli w czystym środowisku”
- Budując czystą energię – Polska na szlaku zielonej zmiany
- Ekspertki przedstawiły Kobiecą moc w męskim świecie
- Na szlaku zielonej zmiany. W Warszawie odbył się II Kongres ESG
- Nagrody KOD ESG rozdane znamy liderów zrównoważonego rozwoju
- Biznes i finanse. Nagrody KOD ESG rozdane
- Zbliża się III Kongres ESG – Liderzy Zrównoważonego – Europa