Przejdź do treści

Laureaci Nagrody im. Janusza A. Zajdla 2023

Już po raz trzydziesty dziewiąty czytelnicy fantastyki wybrali laureatów spośród polskich opowiadań i powieści nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla.

Głosowanie oraz uroczyste ogłoszenie laureatów Nagrody miało miejsce w Łodzi podczas festiwalu fantastyki Kapitularz Polconem, w sobotę 2 września.

Ustanowiona w 1985 Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów fantastycznych w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Dotąd nagrodzono nią już ponad sześćdziesiąt utworów – powieści i opowiadań autorstwa m.in.: Jacka Dukaja, Andrzeja Sapkowskiego, Anny Brzezińskiej, Anny Kańtoch, Marty Kisiel, Tomasza Kołodziejczaka czy Rafała Kosika.

Nominacje przyjmowane są drogą internetową. Każdy czytelnik fantastyki może wybrać i zgłosić od jednego do pięciu utworów w każdej kategorii, wydanych w poprzednim roku kalendarzowym. Utwory, które zbiorą najwięcej głosów, trafiają na listę nominacji do Nagrody. Spośród nich uczestnicy Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki “Polcon” dokonują w tajnym głosowaniu wyboru Laureatów.

Tegoroczni laureaci:

w kategorii opowiadanie – Michał Cholewa

w kategorii powieść – Radek Rak

Michał Cholewa

Urodzony w 1980 roku, absolwent wydziału matematyki Uniwersytetu Śląskiego, pracownik Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN w Gliwicach. Prywatnie działacz fandomu, uczestnik wielu konwentów, członek sekcji literackiej Logrus. Jako miłośnik Haldemana, Lema, Zelazny’ego i cyklu filmowego „Obcy”, pisze militarną science fiction. Debiutował w 2008 roku opowiadaniem „Ognisko 11” w antologii „Epidemie i zarazy”. Debiutancka powieść „Gambit” ukazała się w 2012 r., rok później „Punkt cięcia”, a w roku 2015 autor został laureatem Nagrody za „Fortę”, trzeci tom cyklu „Algorytm wojny”. Nominację otrzymały także tomy czwarty i piąty oraz opowiadanie „Bunt maszyn”. Wydane pod sam koniec roku opowiadanie „Ucieczka” otrzymało Nagrodę za rok 2021. W roku 2023 nominowany za opowiadania “Na granicy” oraz “Zwycięstwo”.

Radek Rak

Dębicczanin, lekarz weterynarii, zawodowo dźgnięty cytatem ze swojej powieści. Za swoją twórczość wyróżniany m.in. Reflektorem Nowej Fantastyki, Złotym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i Nominacją do Nagrody Fandom Polskiego im. Janusza A. Zajdla za Puste Niebo. Za Baśń o Wężowym Sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli wyróżniony m.in. Zajdlem, Żuławiem, Śląkfą, Gdynią i Nike. Laureat nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction. Według jednych pisze klechdy, gawędy, baśnie, choć sam z jakiegoś powodu uważa, że to fantastyka. Tym piękniej opisuje miasta, im bardziej ich nie znosi. W 2022 roku dowiódł swoją powieścią Agla. Alef, że nie lubi Krakowa.

Źródło: Laureaci Nagrody im. Janusza A. Zajdla  2023 – Kurier365.pl

Udostępnij