Przejdź do treści

Projekt las – Pracownicy Żabki posadzili 2 tysiące drzew

Globalne ocieplenie staje się coraz większym wyzwaniem, a lasy są doskonałym naturalnym narzędziem ograniczania zmian klimatycznych. Mając tego świadomość Grupa Żabka w ramach programu wolontariatu pracowniczego rozpoczęła akcję „Projekt Las”, którą realizuje we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu oraz Nadleśnictwem Konstantynowo. W jej pierwszym etapie, który odbył się 30 marca br., w lesie w okolicach podpoznańskiej Mosiny pracownicy organizacji posadzili 2 tysiące drzew. W projekt zaangażowało się 41 wolontariuszy firmy, którzy przez 3 godziny wspólnie pracowali dla dobra planety.  

 

 Jesteśmy firmą, która wspiera zaangażowanie społeczne  pracowników, dlatego każda osoba ma  możliwość wykorzystania aż 8 godzin miesięcznie na wolontariat pracowniczy. W ramach akcji wolontariackich współpracujemy z wieloma fundacjami i ośrodkami pomocy, nasi przedstawiciele działają samodzielnie, ale również w ramach akcji prowadzonych przez naszą firmę. Tym razem w ramach „Projektu Las” nasi wolontariusze posadzili 2 tysiące drzew odnawiając tym samym drzewostan i wspierając środowisko naturalne – mówi Katarzyna Przewęzikowska, managerka ds. relacji zewnętrznych i CSR.

Przed rozpoczęciem akcji przedstawiciele Nadleśnictwa Konstantynowo przeprowadzili dla pracowników szybkie szkolenie, w trakcie którego tłumaczyli, jak prawidłowo sadzić drzewka. Po nim wolontariusze w parach przystąpili do działania. Ich zadaniem było odnowienie lasu, czyli posadzenie nowego pokolenia drzew w miejscu, w którym stary drzewostan ustąpił miejsca młodemu.

– Sadzimy w odstępach 90 cm. Ważne, żeby drzewko nie miało zawiniętych korzeni, a jamka, czyli dołek, który zostaje wykonany szpadlem, musi mieć taką głębokość, na jaką drzewko było wcześniej posadzone w szkółce – wyjaśniał Wojciech Fabisiak, Rzecznik Prasowy Nadleśnictwa Konstantynowo. – Pamiętajmy, że las to nie tylko ładny krajobraz – to niezbędny czynnik równowagi ekologicznej. Drzewa produkują niezbędny do życia tlen, są też źródłem surowca drzewnego, owoców leśnych, grzybów i ziół. Las to także tak bardzo ważna dzisiaj retencja wody oraz miejsce naszego odpoczynku i rekreacji. Dlatego każdego roku w Polsce leśnicy sadzą 500 mln młodych drzew odnawiając lasy i zalesiając kolejne obszary. Las to nasze wspólne przyrodnicze dobro narodowe, dlatego cieszymy się, że Żabka wspiera nasze działania. Chcielibyśmy, żeby ta troska o las była dla wszystkich czymś oczywistym. By jak najwięcej osób włączało się w akcje sadzenia drzew – dodał Wojciech Fabisiak.

8 godzin w miesiącu na wolontariat

W ramach wolontariatu pracowniczego każdy pracownik Żabki może przeznaczyć do 8 godzin w miesiącu na pomaganie innym w czasie godzin pracy. Eksperci firmy, w ramach wolontariatu, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, zwłaszcza z obszarów: nowe technologie, logistyka czy zaawansowana analityka, z uczniami VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym firma realizuje projekt „Drogi do biznesu”. Pracownicy Żabki angażowali się też w wolontariat m.in. na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej, Polskiego Czerwonego Krzyża czy w działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. Mieli także możliwość uczestniczenia w wyjątkowej akcji „Paczka z uśmiechem”, pakując paczki z prezentami dla potrzebujących dzieci znajdujących się pod opieką m.in.: Fundacji Drużyny Szpiku, Fundacji Happy Kids, Fundacji In_Spire, Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich, a także małych pacjentów w poznańskich szpitalach.

Udostępnij