Przejdź do treści

Światowe Dni Młodzieży w Portugalii

„Maryja wstała i poszła z pośpiechem” to hasło pod którym zorganizowano 37. Światowe Dni Młodzieży. Jest to cytat zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza. Celem organizatorów było zachęcenie młodych ludzi, żeby wstali z kanap i byli aktywni w życiu oraz aktywnie korzystali ze swoich talentów i umiejętności.

37. Światowe Dni Młodzieży odbyły się w dniach 1-6 sierpnia 2023 r. Uczestniczyli w nich młode katoliczki i katolicy ze wszystkich kontynentów. Do Lizbony – stolicy Republiki Portugalskiej przybyło 600.000 osób, wśród nich ponad 25.000 pielgrzymów z Polski. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 1.500.000 uczestników.

„Msza, którą celebrujemy, w nadziei na przybycie naszego ukochanego papieża Franciszka, jest nawiedzeniem Matki Bożej, zgodnie z ogólnym mottem dnia: Maryja powstała i bez zwłoki udała się na spotkanie z Elżbietą. Jest to ewangeliczny krok, który obejmuje także nas.” – Wyjaśniał młodzieży przybyłej na 37. Światowe Dni Młodzieży kardynał Manuel Clemente. W trakcie homilii patriarcha Lizbony odniósł się do tematu 37. Światowych Dni Młodzieży. – „Maryja wyruszyła w drogę, a była wówczas tak młoda jak uczestnicy 37. Światowych Dni Młodzieży, którzy również wyruszyli w drogę – często trudną z powodu dystansu, przesiadek i kosztów. Tak właśnie można patrzeć na swoje życie – jak na drogę do przebycia, której kolejnym etapem jest każdy dzień.” – Uważa kardynał Manuel Clemente metropolita Lizbony.

Gościem specjalnym 37. Światowych Dni Młodzieży był Papież Franciszek. – „Bądźcie korzeniami radości dla innych!” – Zawezwał papież Franciszek do 1.500.000 przybyłych na 37. Światowe Dni Młodzieży, którzy uczestniczyli w wieczornym czuwaniu w parku nad rzeką w Lizbonie. – „Eso es la juventud del Papa!” (tłum. polskie: „To jest młodzież Papieża!”– skandowali młodzi ludzie w odpowiedzi papieżowi Franciszkowi.

Homilia wygłoszona przez papieża Franciszka była dialogiem z młodzieżą. – Co trzeba robić gdy ktoś upadnie?” – Zadał retorycznie pytanie Ojciec Święty. – „Jest tylko jeden moment, gdy możemy patrzeć na człowieka z góry. Tylko wtedy, gdy pomagamy mu powstać.” – Przypomniał papież Franciszek, zwracając się z prośbą o pomoc, tym którzy upadli.” Na koniec przemowy dodał: „W życiu tylko jedno jest gratis: miłość Jezusa”.

Obecność Polski na 37. Światowych Dniach Młodzieży to nie tylko liczna reprezentacja polskich pielgrzymów. W wydarzenie włączył się także Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, którym kieruje prof. Henryk Skarżyński. Dzięki niemu podczas 37. Światowych Dni Młodzieży doszło do promocji polskiej nauki i kultury. Specjaliści Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu proponowali zainteresowanym pielgrzymom badania przesiewowe słuchu. Dla uczestników pochodzących z mniej rozwiniętych państw była to wyjątkowa okazja do sprawdzenia stanu słuchu. Zajmowały się tym 2 zespoły specjalistów, które przebadały kilkuset pielgrzymów 37. Światowych Dniach Młodzieży.

„Wczesne wykrywanie zaburzeń słuchu u dzieci, młodzieży i dorosłych ma ogromne znaczenie dla skutecznego wdrażania programów wczesnej interwencji, których celem jest usprawnienie procesu komunikacji międzyludzkiej.’ – Wyjaśnia prof. Henryk Skarżyński – dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. – „Badania przesiewowe słuchu wykonywane przez specjalistów Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu objęły już populację ponad 1.500.000 dzieci i młodzieży w niemal wszystkich kontynentach. Pielgrzymi uczestniczący w 37. Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie miały wyjątkową okazję dołączyć do tej grupy, ponieważ profilaktyka zdrowotna powinna być powszechna. Badania przesiewowe słuchu realizowane podczas codziennej praktyki – wpisują się w główne hasło Światowej Organizacji Zdrowia: „One Health”, które oznacza dbanie o zdrowie ludzi, zwierząt i o całą otaczającą nas przyrodę.” – Tłumaczył prof. Henryk Skarżyński – dyrektor Instytutu i Patologii Słuchu.

Eksperci z Instytutu zabrali na 37 Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie Platformę Badań Zmysłów – opracowane w Polsce przenośne urządzenie do umożliwiające wykrywanie szeregu dysfunkcji w zakresie narządów zmysłów. Nieprawidłowy wynik oznacza, że pacjent szybko powinien zgłosić się do specjalisty na pogłębioną diagnostykę.

„Światowe Dni Młodzieży to globalne wydarzenie katolickie, którego celem jest spotkanie młodych ludzi z całego świata, aby dzielić się swoją wiarą, nawiązywać międzynarodowe relacje i na nowo odkrywać znaczenie nauk Kościoła Katolickiego.” – Komentuje ks. Andrzej Sochal – współorganizator 37. Światowych Dni Młodzieży. – „Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez św. Jana Pawła II w 1985 roku i od tamtego czasu odbywa się co kilka lat w różnych miejscach na świecie.” – Przypomina ks. Andrzej Sochal – współorganizator współorganizator 37. Światowych Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) – spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lub cztery lata. Pomysłodawcą był św. Jan Paweł II. Pierwsze wydarzenie odbyło się w 1986 roku. Światowe Dni Młodzieży to spotkania z papieżem, organizowanego w formie religijnego festiwalu, w którym uczestniczy młodzież wyznania rzymskokatolickiego z całego świata, która pragnie wspólnie spędzić czas i modlić się. Symbolami Światowe Dni Młodzieży są Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Światowe Dni Młodzieży obchodzone są w sposób podobny do innych tego typu wydarzeń. Najbardziej podkreślanym i powszechnie znanym motywem jest jedność i obecność wielu różnorodnych kultur. Flagi oraz inne atrybuty narodowe są prezentowane publiczności, aby ukazać udział różnych nacji i przedstawić własny sposób przeżywania katolicyzmu. W czasie głównych wydarzeń przedmioty te są wymieniane pomiędzy pielgrzymami. Flagi, koszulki, krzyżyki i inne przedmioty kojarzone z wiarą są noszone przez pielgrzymów, a następnie wymieniane jako podarunki z innymi osobami z różnych stron świata.

Podczas Światowych Dni Młodzieży w Rzymie zanotowano rekordową, ponad 15-kilometrową, pieszą drogę dojścia do miejsca obchodów, ponieważ ulice i środki transportu zostały zamknięte. Papież Benedykt XVI krytykował tendencję postrzegania Światowych Dni Młodzieży jako rodzaju festiwalu rockowego; podkreślał on, że to powinno być uważane za owoc „długiej zewnętrznej i wewnętrznej drogi”. Podczas Światowych Dni Młodzieży 1995 ponad 5.000.000 uczestników zgromadziło się w Parku Luneta w Manili na Filipinach. Zostało to odnotowano w Księdze Rekordów Guinnessa jako największe zgromadzenie w historii.

Źródło: Światowe Dni Młodzieży w Portugalii – Agencja Informacyjna | Kultura (agencja-informacyjna.com)

Udostępnij