Przejdź do treści

Czysta woda dla Tajlandii

Fundacja Środowiskowa Audi i Fundacja Ferry’ego Porsche, we współpracy z zielonym start-upem everwave, pomagają oczyścić rzeki i wody w Tajlandii. Centralnym punktem tego projektu jest stolica tego kraju Bangkok, z której każdego roku do morza trafia prawie 385 ton plastiku. Partnerstwo nazwane „Building Bridges – budowanie mostów”, ma na celu globalne zaangażowanie w usuwanie odpadów.

Rozpoczęty w kwietniu 2023 r. projekt wykorzystuje jedną z wspieranych przez sztuczną inteligencję everwave łodzi do zbierania odpadów, do usuwania tworzyw sztucznych z rzek i kanałów w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Każdego roku, z tego miasta do morza trafia 385 ton plastikowych odpadów. Fundacja Środowiskowa Audi i Fundacja Ferry’ego Porsche pokrywają koszty projektu i wspierają budowę profesjonalnych zakładów utylizacji odpadów w okolicy miasta. Operacje te wspierane są przez nowo utworzony lokalny zespół projektowy, generując w ten sposób lokalne miejsca pracy.

Współpraca ma na celu zamknięcie obiegu odpadów z tworzyw sztucznych przy użyciu ekologicznych rozwiązań i wykorzystaniu lokalnej wiedzy. Partycypująca w projekcie firma everwave jest wspierana przez swojego partnera TerraCycle Thai Foundation z Bangkoku.

Nowe struktury dla czystej wody

Każdego roku do oceanów trafia ponad jedenaście milionów ton plastiku, z czego znaczna część wpływa do nich wraz z nurtem rzek. Do 2040 roku roczna ilość plastiku wpływającego do morza może się nawet potroić.

Clemens Feigl, szef start-upu everwave, powiedział: „Aby stworzyć trwałe rozwiązania, potrzebne są długoterminowe projekty oczyszczania wspierające również budowę infrastruktury utylizacji odpadów. Finansowanie start-upu w Tajlandii jest kamieniem milowym dla stworzenia ekologicznej wartości dodanej.” Dzięki Fundacji Środowiskowej Audi i Fundacji Ferry’ego Porsche, everwave znalazła partnerów, którzy podzielają jej wizję zrównoważonej transformacji.

Projekt uruchomiony w Bangkoku to najnowsze osiągnięcie w ramach partnerstwa, które zgodnie z mottem: „Building Bridges – budowanie mostów”, działa na całym świecie w celu utylizacji odpadów. W ubiegłym roku Fundacja Środowiskowa Audi, niemiecki producent kosmetyków BABOR BEAUTY GROUP, Fundacja Ferry’ego Porsche i everwave, usunęły ponad 69 ton plastiku z rzeki Alt w Rumunii, używając do tego celu łodzi do zbierania odpadów. Jest to część misji firm, polegającej na ochronie środowiska i zapewnieniu godnej życia przyszłości, wspieranej przez innowacje technologiczne.

 

Udostępnij