Przejdź do treści

III TECHCO Forum – Forum Rozwoju Przemysłu, Środowiskowe i Bezpieczeństwa

W dniach 29-30 listopada 2022 r., w formule stacjonarnej, w niezwykłych wnętrzach Orientarium ZOO w Łodzi odbyło się wyjątkowe spotkanie branży chemicznej, organizowane przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego (PIPC) – III TECHCO Forum. Wydarzenie – łączące w sobie trzy fora tematyczne: Forum Rozwoju Przemysłu, Środowiskowe i Bezpieczeństwa – stanowiło niezwykłą okazję do dyskusji, prezentacji, omawiania case studies i najnowszych rozwiązań produktowych dla całego  polskiego przemysłu.

TECHCO Forum zostało zorganizowane już po raz trzeci. Wspomniane połączenie trzech bloków zagadnień sprawiło, że agenda wydarzenia była wieloaspektowa i niezwykle interesująca, zwłaszcza w kontekście obecnie otaczającej nas, niestabilnej rzeczywistości.

– Dobiegający ku końcowi 2022 rok nie był dla chemii łatwy. Sytuacja wojenna, której jesteśmy świadkami od lutego br., wpłynęła na zachowania całej gospodarki, w tym oczywiście przemysłu chemicznego, ale nie tylko, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Mierzymy się jako branża po raz kolejny – po trudach związanych z pandemią COVID–19 – z nową rzeczywistością. Wojna w Ukrainie pozycjonuje potrzeby branży w sposób oczywisty, jednak musimy również, jako sektor, sprostać szeregowi wyzwań związanych z ambitnymi unijnymi celami klimatycznymi, które pozostają aktualne. Należy pamiętać i podkreślić, że Polska Chemia stoi w centrum zielonej transformacji i bez udziału naszej branży te przemiany nie będą możliwe. W Polsce skutki agresji Rosji na suwerenne państwo ukraińskie odczuły zwłaszcza energochłonne gałęzie przemysłu. Wojna za naszą wschodnią granicą w dobitny sposób pokazała, jak ważne staje się uniezależnienie od rosyjskich surowców. Transformacja ekologiczna, przed którą stoi cała Europa, w bieżących okolicznościach zyskała na znaczeniu jeszcze bardziej. Trwający konflikt zbrojny uświadomił nam, że „zielone przemiany” to nie tylko konieczna odpowiedź na zmiany klimatu i zapewnienie lepszej jakości życia, lecz także inwestycja w bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas naszego wydarzenia w ramach trzech forów tematycznych – Forum Rozwoju Przemysłu, Środowiska i Bezpieczeństwa, chcąc pokazać, jak bardzo te obszary się wzajemnie przenikają – tymi słowami dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego podsumowuje zakończoną konferencję.

Tegoroczne TECHCO Forum stanowiło doskonałą okazję do wymiany opinii oraz doświadczeń pomiędzy zaproszonymi prelegentami oraz uczestnikami. W panelach dyskusyjnych, rozmowach eksperckich i licznych prezentacjach uczestniczyli przedstawiciele różnych firm i organizacji reprezentujących branżę chemiczną – lecz nie tylko, a także reprezentanci sektora bankowego, świata akademickiego, jak również administracji. Część rozmów wydarzenia moderowali eksperci PIPC:Marcin Przygudzki – Koordynator Pionu Projektów i Komunikacji, dr inż. Anna Zalewska – Senior Ekspert, Pion Rzecznictwa i Legislacji, Klaudia Kleps – Koordynator Pionu Rzecznictwa i Legislacji, Senior Ekspert. W ramach konferencji, na specjalne przygotowanej antresoli – z której na bieżąco można było obserwować to, co działo się na scenie głównej – zorganizowano również przestrzeń meeting pointów, w której firmy mogły zaprezentować produkty i usługi, materiały promocyjne i gadżety, a także dyskutować, budować relacje i wymieniać się dobrymi praktykami. Przestrzeń ta stanowiła również tło krótkich wywiadów przeprowadzanych z wybranymi Prelegentami.

W panelu: „ESG – jak skutecznie zmierzyć się z zieloną rewolucją?” wzięli udział: Anna Milewska-Andrzejak, Dyrektor Centrum Biznesowego Łódź, BOŚ Bank, Urszula Jóźwiak, Prezes Zarządu Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, Instytut ESG, prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, Profesor na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, Kierownik Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Opadów oraz Monika Płońska, Kierownik Projektu, Dział Zrównoważonego Rozwoju Biznesu, PKN ORLEN.

Program tegorocznej edycji konferencji był niezwykle obszerny i uwzględniał aktualne trendy oraz wyzwania, przed którymi stoi cały polski przemysł, w tym chemiczny. W trakcie wydarzenia zorganizowano cztery panele dyskusyjne, dwa warsztaty, rozmowy z ekspertami, a przedstawiciele firm oraz organizacji branżowych przedstawili łącznie blisko dwadzieścia unikalnych prezentacji.

 

Udostępnij